fb
Книги и киноСпециални

10 книги на екрана, които очакваме с нетърпение през 2015

6 мин.
soyka prismehulka

През 2015-та ни очаква силна вълна книжни екранизации и ще ни е много интересно да направим сравнението, като отбележим неочаквана точка в не толкова противоречивото дерби „книгата или филма”. „Пъблишърс Уикли” изготви един интересен списък, който може да служи като гид както към книжарниците, така и към кината.

10. „50 нюанса сиво”

50 nyuansa sivo - film „50 нюанса сиво” (ИК „БАРД“) определено предизвика фурор в книжното пространство. Графичната описателност на сексуални сцени, на които „18+” им е малко, изострят неимоверно любопитството за филмовия им дебют. Някои факти:

– Филмът е забранен за лица под 17 години заради някои сцени с „необичайно поведение”.

– Една от най-похотливите сцени в книгата изхвърча от филмовия сценарий, защото според режисьора „не е от значение за развитието на сюжета”.

– Докато проучвал ролята си Джейми Дорнан, който играе Крисчън Грей, гледал с бира в ръка садомазохистична сцена и заявил: „Мисля, че хоби като наблюдаване на самолети е много по-странно занимание от садомазото. Ето това не го схващам. Разбирам защо хората харесват садомазохизма, но какво интересно има в това да застанеш пред пети терминал на „Хийтроу” и да зачакаш някой самолет да излети?”

– Продължителността на филма е 122 минути.

(Ревю на книгата „Петдесет нюанса сиво“ на Е. Л. Джеймс)

9. „The End of the Tour” („Краят на турнето”)

the end of the tourАдаптацията е по книгата на Дейвид Липски „Although Of Course You End Up Becoming Yourself: A Road Trip With David Foster Wallace“. Липски придружава Уолъс (Джейсън Сигъл) в последната му обиколка из Америка за представянето на „Безкрайната шега” – романът, който създаде името Дейвид Фостър Уолъс. Покрай откачените преживявания на пътя Липски си води подробни бележки за невероятната личност, която се разкрива пред него: всичко, което писателят е научил за живота, как се чувства, какво мисли, какво го ужасява и очарова.

Филмът още не е излязъл, но вече предизвиква негодувания. Семейството на Уолъс протестира, че: „Дейвид никога не би се съгласил тези запазени записки да послужат за основата на филм”. Отзивите пък на филмовия институт „Сънданс” са крайно положителни и обещаващи за това прелитературно-филмово събитие.

8. „Carol” („Каръл”)

Carol - Movie След 11 години битката най-сетне е спечелена и позволява адаптацията на по-позната като „The Price of Salt” („Цената на солта”) от Патриша Хайсмит (първоначално под псевдонима Клеър Морган). През 50-те години книгата е забранена поради твърде скандалния си за това време сюжет: омъжена жена (Кейт Бланшет), която се влюбва в младо момиче. Други книги на Хайсмит са изключително добре претворени на филмовата лента („Талантливият господин Рипли”, „Непознати във влака”), така че потенциалът е голям, очакванията – още повече.

7. „Beasts of No Nation” („Зверове без родина”)

Beasts of No NationЕдноименният роман на нигериеца Узодинма Иуала е изключителен поглед над военните жестокости в Африка. Едно момче е вербувано в редиците на наемните войници по време на гражданските размирици в собствената му страна. Звездата на филма е Идрис Елба („Обсебена”, „Наследството”, „Тор”), а режисьор е Кери Фукунада, който през 2011 екранизира „Джейн Еър”, но е най-известен със заснемането на „Истински детектив”.

6. „Марсианецът” – 25 ноември

Marsianetsut„Марсианецът” (ИК „БАРД“) на Анди Уеър излезе миналата година и бе обявена за една от най-добрите книги на 2014 от „Пъблишърс уикли”. Проследяваме историята на първия космонавт, изоставен на Червената планета. Уеър е написал една изключително технически издържана, вълнуваща и забавна книга, чийто сценарий е особено адаптивен за големия екран, така че перспективите са обещаващи.

(Ревю за „Марсианецът“ от Анди Уеър)

5. „Мрак”

Мрак - филмЕдна година след екранизацията на „Gone Girl”(„Не казвай сбогом”) героите на Джилиан Флин отново оживяват на филмовата лента. В „Мрак“ (ИК „Ера“) Чарлийз Терон играе момиче, което в ранното си детство вижда как семейството й е жестоко избито пред очите й, а брат й е обвинен за престъплението. Десетилетия по-късно тайното общество „Клуб на следователите“, убедено в невинността на мъжа, се впуска да разнищи пъзела на това нещастие. За книгата „Пъблишърс Уикли” пишат: „Когато истината излиза наяве, е толкова неочаквана, че дори и най-проницателният читател не би я предвидил”.

(Ревю за „Мрак“ на Джилиан Флин)

4. „Хартиени градове” – 5 юни

Hartieni gradove - filmДжон Грийн покори поголовно сърцата на тийнейджърите, а и не само. След „Вината в нашите звезди” тази година очакваме и втора екранизация с негов автограф. В „Хартиени градове” Куентин (Нат Уолф, когото познаваме от „Вината”) се впуска в дълго пътешествие, за да открие изчезналата си съседка.

(Ревюта за „Хартиени градове“ на Джон Грийн тук и тук)

 

3. „Игрите на глада: Сойка-присмехулка”, втора част – 20 ноември

Soyka-prismehulka - movieЗа четвърта поредна година ще видим как Катнис се бори със злото в последната част от поредицата на Сюзан Колинс „Игрите на глада“. Да се надяваме, че като за финал поне тази екранизация няма да бъде безкрайно и ненужно разтеглена.

(Ревю за „Сойка-присмехулка“ на Сюзан Колинс)

2. „In the Heart of the Sea” („Дълбоко в океана“) – 11 декември

V sartseto na moretoРон Хауърд адаптира действителната история, вдъхновила Херман Мелвил за написването на „Моби Дик”. Едноименната книга на Натаниел Филбрик разказва за нещастието на китоловния кораб „Есекс”, връхлетян от разгневен кашалот. Корабът бива потопен, а екипажът му остава да се бори за живота си насред океана. Филмът трябваше да излезе през март, но датата бе преместена за края на годината.

1. „The Revenant” („Привидението“) – 25 декември 

RevenantДори и да не сте чували за едноименния роман на Майкъл Пънк, филмът сам се продава със звездния си състав: Том Харди и Леонардо ди Каприо, а режисьор е Алехандро Гонсалес Иняриту („Бърдмен”). Любопитното е, че филмът се снима само на естествена светлина сред природата на Албърта, което дава на кинематографа Емануел Лубезки („Дървото на живота”, „Бърдмен”) само няколко работни часа на ден.

Годината е 1823, един ловец (Ди Каприо) бива жестоко ранен от мечка гризли. След като другарите му го изоставят, той неочаквано оживява, воден от единствената мисъл за отмъщение. Иняриту признава, че има голяма доза експеримент в начинанието им. „Вече съм пристрастен към неща, които могат ужасно да се провалят или пък да ни изненадат. Всички сме се отдали изцяло.”