fb
10, които...Специални

Любимите книги на Бил Гейтс за 2014 г.

2 мин.
Geits

Наближава краят на годината и е време на всякакви класации и равносметки. По традиция през месец декември Бил Гейтс споделя кои са книгите, направили му най-силно впечатление през годината. Създателят на Microsoft публикува в личния си блог забавно видео, в което негова Lego версия прави кратко представяне на любимите му книги за 2014 г.

„Не съм го планирал, но като гледам списъка на най-добрите книги, които прочетох тази година, виждам, че съм наблегнал на икономика и бизнес.“, пише Гейтс.

Представяме ви топ 5 на най-добрите книги за 2014 г. според най-богатия мъж на планетата:

„Business Adventures“ от Джон Брукс

„Уорън Бъфет ми даде назаем тази книга – колекция от бизнес статии на Брукс от 60-те и 70-те години на миналия век. Написани са красиво и звучат актуално и днес. Това е любимата ми бизнес книга.“

„Capital in the Twenty-First Century“ от Тома Пикети

„Книгата продължава глобалната дискусия за неравенството. Въпреки че имам съмнения относно някои от позициите на автора, аз съм съгласен с най-важните му изводи – неравенството е нарастващ проблем и правителствата трябва да играят основна роля в преодоляването му.“

„How Asia Works“ от Джо Стъдуел

„Този труд дава отговор на въпроса как страни като Япония, Тайван, Южна Корея и Китай постигат такъв висок и траен растеж. Както и защо ограничен брой икономики успяват да го достигнат.“

„The Rosie Effect“ от Греъм Симсън

„Един от най-добрите романи, които съм чел през годините. Весело продължение на „Великолепната жена„. Тази книга ме накара да се замисля за взаимоотношенията между хората. Кога една връзка си струва и как да инвестираме в нея време и енергия, за да „работи“ правилно.“

„Making the Modern World: Materials and Dematerialization“ от Вацлав Смил

„С обичайната си доза скептицизъм и любов към детайлите Смил показва как в опита си да правим нещата с по-малко материал ние ползваме повече материал. Например кутиите за сода, които се произвеждат с по-малко алуминий, са по-евтини и това насърчава производството им, следователно ползва се по-голямо количество изходен материал.“

Всъщност, изгледайте цялото видео :)