fb
@-книгиНовите книги на седмицатаСпециални

Новите книги на седмицата – 13 септември 2020 г.

10 мин.

Веднъж в седмицата „Аз чета“ ви представя новите книги на пазара, подбрани от самите издателства. Следете нашия специален формат, но продължавайте да четете и ревютата, които правим всеки ден. Защото искаме да обичате книгите още повече!

„Черният списък“ от Джак Кар

Издава: „Бард“
Дата на публикуване: 7 септември 2020 г.
Превод: Стефан Теодосиев
Редакция: Иван Тотоманов
Дизайн на корицата: „Мегахром“

За книгата: Целият екип на капитан трети ранг Джеймс Рийс загива в засада. В деня на прибирането му в родината, Рийс открива, че семейството му е избито и че тази трагедия не е резултат от действията на врага, а конспирация…Останал без близки и уволнен от армията, Рийс прилага уменията, придобити през повече от десетилетие постоянни бойни действия, за да отмъсти за смъртта на любимите си хора и бойните си другари. В задъхано темпо Рийс безмилостно се разправя с враговете си, без да зачита нито правилата на войната, нито законите!

„Танцувай с мен“ от Сюзън Елизабет Филипс

Издава: „Ибис“
Дата на публикуване: 8 септември 2020 г.
Превод: Боряна Даракчиева
Редакция: Преслава Колева
Дизайн на корицата: Кремена Петрова

За книгата: След всички изпитания, на които я е подложил животът, младата вдовица и акушерка Тес Хартсонг намира убежище в малко градче в планините на Тенеси. Тук, заобиколена от природата, тя се надява да излекува разбитото си сърце и да намери утехата, за която копнее. Но вместо с тишина и спокойствие Тес се сблъсква с подозрителните към всеки новодошъл жители на града, с група любопитни тийнейджъри и… с Иън Норт. Иън е талантлив художник, дошъл в провинциалното градче с надеждата да възроди искрата на своето вдъхновение. Но вместо това се оказва забъркан в заплетена ситуация с едно малко бебе и запленяваща жена, каквато никога досега не е срещал…

„Безграничният потенциал“ от Джим Куик

Издава: „Ракета“
Дата на публикуване: 8 септември 2020 г.
Превод: Роберта Колева
Редакция: Петя В. Димитрова

За книгата: Джим Куик използва най-добрите и признати от неврологията техники, за да разработи методи за безгранично учене. Оглавява голяма онлайн платформа за ускорено обучение със студенти от 195 страни. Домакин е на един от най-добрите образователни подкастове с десетки милиони слушатели и стотици милиони гледания – The Kwik Brain. Днес факт е българското издание на неговия бестселър „Limitless“. Заглавието, което издателство „Ракета“ предлага на читателите си е „Безграничният потенциал“

„Иван Глупака“ от Лев Толстой

Издава: „Лист“
Дата на публикуване: 8 септември 2020 г.
Превод: Ася Григорова
Илюстрации/Бродерия: Калина Мухова

За книгата: Приказката „Иван Глупака”, писана от Лев Толстой преди два века, превзема книжарниците с великолепен превод и… бод зад игла.Историята, пресъздадена на български от Ася Григорова, убожда умовете и сърцата на читателите освен със сюжета си и с невижданите досега у нас илюстрации-бродерии. Младата и талантлива художничка Калина Мухова ги направи специално за книгата от поредицата „Детски шедьоври от велики писатели”. Иван Глупака разпръсква поуките си от 1885 г., когато творбата вижда бял свят за първи път. Тутакси обаче става жертва на цензура. Фактът, че приказката осмива богаташите и начина им на живот е твърде неприемлив за властовите порядки в Царска Русия. Сюжетът се разпростира над царството на глупците, където властва Иван Глупака. Той бил беден момък с двама алчни, но мързеливи братя. С простодушието си Иван подчинява трима дяволи. С тяхна помощ спечелва царската дъщеря, а с нея и царството. Правилото там е само едно: ядат само онези с мазоли по ръцете, а другите се хранят с остатъци. Според Лев Толстой животът на „обикновените трудещи се хора“ е единственият реален живот и само те са предпазени от изкушения.

„Звуци и други истории“ от Владимир Набоков

Издава: „Колибри“
Дата на публикуване: 8 септември 2020 г.
Превод: Мария Хаджиева
Дизайн на корицата: Стефан Касъров

За книгата: Различни са нишките, които свързват избраните тук първи две дузини рускоезични разкази на Владимир Набоков. Музикалната тема дава тон на тома, прозвучава и мелодията на дъжда, прекъсвана от музикални паузи. Следват темата за случайното, ролята на съдбата и измамното щастие и за писането, мистифицираното авторство, отношенията с критиката и читателя. Своеобразна поанта на първата дузина в подбора се явява дванайсетият разказ, „Рождество“, след което игривата „Приказка“ превключва стрелката на релсите с темите за диктатора, насилието в следващата група разкази. В съзвучие с Набоковото настояване, че човек не чете, а винаги препрочита, разказът „Кръг“ се явява финално обръщане към началото и същевременно циклично припомня фантазията на тринайсетото, което се оказва отново първото: „Моля, заповядайте: в един горещ летен ден в средата на юни…“

„Друг вид зло“ от Анрю Уилсън

Издава: „Хермес“
Дата на публикуване: 8 септември 2020 г.
Превод: Дори Габровска
Редакция: Велислава Вълканова
Дизайн на корицата: Мариана Станкова

За книгата: През януари 1927 г. известната авторка на криминални романи Агата Кристи се отправя на пътешествие до Канарските острови. Идеята е да си отдъхне от напрежението покрай скандала с тайнственото й изчезване месец по-рано. Това, което никой не знае обаче, е, че госпожа Кристи е натоварена със секретна мисия от британските разузнавателни служби. Нищо не е такова, каквото изглежда. Злото има много лица…

„Дамата в злато“ от Валери Трирвайлер

Издава: „ЕМАС“
Дата на публикуване: 8 септември 2020 г.
Превод: Бела Чолакова
Редакция: Василка Ванчева
Дизайн на корицата: Златина Зарева

За книгата: През 1903 година богатият австрийски индустриалец Фердинанд Блох-Бауер поръчва портрет на своята красива съпруга Аделе в опит да разсее мъката ѝ, породена от невъзможността да дари живот на дете. Поръчва го на най-възхвалявания, най-известния модерен художник на Виена – Густав Климт. Досегът с гения не донася чаканото успокоение на младата жена. Но ѝ разкрива неподозирани страни на живота – тя изживява своята собствена чувственост, познава страстта…И след четиригодишен труд се ражда една от най-известните картини в историята на изкуството – „Дамата в злато“.

„Мъдростта на несигурността “ от Алън Уотс

Издава: „Изток-Запад“
Дата на публикуване: 8 септември 2020 г.
Превод: Ангелин Мичев
Редактор: Вера Янчелова
Дизайн на корицата: Деница Трифонова

За книгата: Когато се опитате да се задържите на повърхността на водата, потъвате; но ако опитате да се потопите, оставате на повърхността. Задържите ли дъха си, губите го…В настоящия момент, когато човешкият живот изглежда извънредно застрашен и несигурен, търсим устои, които да ни дадат смисъл и увереност. Тази книга се занимава с парадоксалния закон на „обърнатото усилие“ – стремежът ни към сигурност ражда несигурност, а спасението е в радикалното признание, че няма начин да се спасим. Теза, сякаш взета от „Алиса в огледалния свят“, на която тази
книга е своего рода философски еквивалент. Читателят често ще се чувства захвърлен в един опак свят, в който нормалният порядък на нещата е изцяло обърнат, а здравият разум е с главата надолу и с хастара навън. Решението: Да престанем да предъвкваме миналото или да предугаждаме
бъдещето. Да приемем, че единственото сигурно нещо е промяната.

„Тайната библиотека“ от Оливър Тиърл

Издава: „Ентусиаст“
Дата на публикуване: 10 септември 2020 г.
Превод: Маргарита Терзиева
Редакция: Петя К. Димитрова, Илияна Бенова – Бени
Дизайн на корицата: Яна Аргиропулос

За книгата: Една завладяваща обиколка из любопитната история на западната цивилизация, разказана чрез най-емблематичното ѝ изобретение – книгата. Наред с всеизвестни заглавия, помогнали за оформянето на света, в който живеем, Оливър Тиърл ни запознава и с някои от по-пренебрегваните детайли, които могат да бъдат открити из рафтовете на библиотеките от миналото. Ще научите за забравения романист, надминал Дикенс по продажби, за жената, която става първият публикуван поет в Америка, и за ексцентричния пътешественик, внесъл вилиците в Англия. Чрез изследването на разнообразни произведения – романи, пиеси, пътеписи, научни и готварски книги, сборници с вицове и спортни алманаси – „Тайната библиотека“ осветява някои от най-завладяващите аспекти в нашата история. Авторът ни разкрива изненадващи връзки между различни произведения и исторически фигури. Какво свързва „Илиада“ на Омир с Езоповите басни? Или „Алманах на крикета“ от Уисдън със създателя на Шерлок Холмс? „Тайната библиотека“ вади тези малко познати истории на светло, изследвайки пресечните точки между всякакви книги и историята на Западния свят през последните 3000 години, а Боряна Дукова допълва този преглед с вълнуващите истории на трима знаменити български писатели.

„Малори” от Джош Малерман

Издава: „Сиела“
Дата на публикуване: 10 септември 2020
Превод: Паулина Мичева
Редакция: Благой Д. Иванов
Корица: Живко Петров

За книгата: В продължението на сензационния бестселър „Кутия за птици” Джош Малерман си поставя важна и достойна цел: да не повтаря модела на първия роман, а да разшири митологията, която сам е създал. С помощта на своята главна героиня, Уолш, той изгражда убедителен и впечатляващ символ на оцеляването, на куража и на майчините инстинкти, а историята се разгръща със свирепа динамика и с увличащо напрежение. Със своя неочакван и напрегнат сюжет „Малори” ще ви преведе през мрака с широко затворени очи.

„Флорентински истории“ от Николо Макиавели

Издава: „Милениум“
Дата на публикуване: 11 септември 2020 г.
Превод: Иван Тонкин
Дизайн на корицата: Фиделия Косева

За книгата: Гениалният мислител представя по забележителен начин системите, по които функционират италианските градове държави през Средновековието, причинно-следствените връзки за вътрешните разделения и конфликтите между тях, както и отношенията им с външния свят. Но „Флорентински истории“ не е историческо изследване в класическия смисъл на думата. В книгата личи характерният за произведенията на Макиавели стил на писане. Излагайки фактологията, той вмъква дълги свои разсъждения за държавния интерес, принципите на управление, социално-икономическите разделения и пр. По този начин се поставя в ролята на морален коректив на историческите събития. Книгата е
изключително значима както като безценен материал за историята на Италианското средновековие, така и по отношение на политическата философия. В нея се откриват мисли, които са твърде нетипични от гледна точка на традиционното разбиране за „макиавелизъм“.

Ако искате да включим и ваша книга в седмичния ни подбор на нови заглавия, пишете ни на martina.lambova@gmail.com поне няколко дни преди излизането ѝ на пазара, следвайки ползвания в този материал формат.