Map Unavailable

Дата/час
09/06/2022
18:30 - 19:30

Място
Facebook Live
Facebook
Sofia

Категория


Българската литература в превод на гръцки
Българската литература в превод на гръцки  – Разговор с Благородна Филевска, Здравка Михайлова, Илиас Фрагакис, Никос Влахакис и водещ Румен Баросов
Какво се случва напоследък с преводното присъствие на българска литература на гръцки език? Кои са авторите и заглавията – освен „Бай Ганьо“ с прочутата корица на гръцкото издание от 2019 година, и как се възприемат те от гръцките читатели?
В този онлайн разговор ще говорим с преводачи и редактори за ролята на преводача, дългосрочните ангажименти на издателите, тиражи и издателства, изграждането на кръг от читатели, възможните маркетингови стратегии, институциите и фондовете за подкрепа на българския автор и преводите му.
✍️ Румен Баросов, поет и издател, ще бъде водещ на разговора. Той е превеждал и публикувал преводи на стихотворения от Янис Рицос, Георгиос Сеферис, Андреас Ембирикос и Милтос Сахтурис. Основател и главен редактор на списание „Ах, Мария“. Като издател публикува над 15 книги от гръцки автори. Съставител на „Антология на млади български поети“ (Ανθολογία Νέων Βούλγαρων Ποιητών, 2020), издателство „Ваксикон“.
В разговора ще участват:
✍️ Благородна Филевска, историк-етнолог, доктор по история, журналист и преводач на свободна практика. От 1997 г. постоянно живее и работи в Атина, Гърция. Автор е на преводите „Няма такава книга и други разкази“ („Енастрон“, Атина, 2021) от Людмил Станев и „Моторни песни“ от Никола Вапцаров на гръцки език („Средиземноморско сътрудничество“ / Издателство „Ирини“ – Атина, 2021). В момента работи по превода на „Майките“ от Теодора Димова, който предстои да бъде издаден от издателство „Енастрон“. Работата по превода на романа тя стартира по време на резидентския си престой в Къща за литература и превод по-рано тази година.
✍️ Здравка Михайлова, завършила Журналистика и масови комуникации в СУ „Кл. Охридски”. Превела е на български 35 книги от гръцки и кипърски автори, автор е на публикации предимно на културна тематика, пътеписи, есета и др. Води рубрика „Из библиотеката на съседа” за съвременна гръцка литература и автори от други националности, които тематизират Гърция. Отличена е с Държавна награда на Гърция (2010) за най-добър превод за поетичната антология със стихове на Янис Рицос със заглавие „Писмената на зрящия” („Стигмати”, 2009).
✍️ Илиас Фрагакис, режисьор, сценарист, писател, поет и преводач. Следвал е социология в СУ „Св. Климент Охридски“, политически науки в Атинския университет „Йоанис Каподистриас“, музика и режисура във Висшата школа за филмово изкуство „Ставракοс“ в Атина. Занимава се с кино и театър, пише литературни текстове. Илиас е превеждал антична драма, сценични произведения от английския и френски класически репертоар, съвременна драма, поезия и културологични студии.
✍️ Никос Влахакис, доктор по философия в СУ „Свети Климент Охридски”. Работи като главен съветник по публична дипломация на гръцкото Министерство на външните работи, докато е служил в различни гръцки посолства в чужбина, включително в София между 2003 и 2007 г. Има издадени четири стихосбирки.
Разговорът ще се води на български език.

Събитието е част от програмата на Къща за литература и превод и се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура