пл. "Славейков" 4
София

Категория

XXXVI поетически двубой: Валери Валериев срещу Никола Петров

Тридесет и шестият поетически двубой – между Валери Валериев (със секундант поетът и журналист Георги Савчев) и Никола Петров (със секундант актьорът Станислав Кертиков) – ще се проведе на 28 юни (сряда) от 18:30 ч. в Литературния клуб на Столична библиотека, пл. „Славейков“ № 4. С тези впечатляващи млади автори и секунданти със силна индивидуалност ще навлезем в лятото, а през септември, след кратка почивка, двубоите ще продължат с нова сила.

Автор и водещ – Петър Чухов. Вход – свободен.

Двубоят ще протече в обичайните четири тура:

I тур – всеки от двамата поети ще се представи в рамките на 10 минути с най-доброто от поезията си.

II тур – всеки ще има по 10 минути, за да дискредитира опонента си, представяйки на публиката негови слаби, по своя преценка, творби.

След втория тур публиката ще има възможност да предложи дума или фраза като тема за импровизация. Предложенията, записани на листчета, ще бъдат събрани в шапка, от която водещият ще изтегли едно и това ще бъде темата, по която поетите ще пишат в продължение на 20 минути. През това време ще се проведе

III тур, в който секундантите ще разполагат всеки с по 10 минути, за да защитават своя поет и да нападат съперника му.

И накрая,

IV тур – по 5 минути на всеки поет за прочитане на написаното току-що стихотворение по темата, зададена от публиката.

Публиката ще гласува след всеки тур за предпочетения поет с предварително раздадените листчета като резултатите ще се изписват на табло, без обаче да се знае кои числа за кого се отнасят. Победилите поет и секундант ще бъдат обявени накрая, след като се съберат резултатите от гласуването.

Повече за двубоите, както и снимки и видео, можете да намерите тук:

Ето биографиите на участниците и техните думи преди двубоя:

Валери Валериев

Валери Валериев е роден на 10 май 1984 г. Завършва право в СУ „Св. Климент Охридски“, работи като адвокат. От 2009 г. е член на Управителния съвет на Сдружението за международни състезания по право.

Публикува стихове и разкази в Литературен вестник, сп. „Но Поезия“ и други издания.

През 2004 г. е отличен с награда в студентски конкурс за поезия на името на Никола Вапцаров. През 2006 г. печели конкурс за къс разказ на тема „Екстаз“, организиран от сп. „Алтера“.

През 2015 г. излиза стихосбирката му „Факти“ (изд. Литературен вестник). Книгата е номинирана за Националната награда за поезия „Иван Николов“.