fb
БългарияНовини

Радостина Николова и Неделчо Богданов за втори път с награди „Бисерче вълшебно“

4 мин.

Авторката на „Моите красиви рога” Радостина Николова и създателят на поредицата анимационни филми и базирани на тях книги„Българ” Неделчо Богданов спечелиха своите втори награди в петото издание на Наградата за най-добра детска книга, избрана от самите деца, „Бисерче вълшебно“ 2017. Отличията и в четирите категории отидоха за български писатели, а тази година надпреварата отбеляза и рекорден брой гласували – 6152 деца. Победителите бяха обявени на на церемония в галерия „Кредо Бонум“ в четвъртък вечер.

Децата на възраст от 6 до 8 години избраха за победител с 310 гласа в категорията „Откриватели“ „Легенда за първия кукер на Студио „Змей” (изд. Егмонт). Статуетката получи Димитър Петров, създател на проекта „Златната ябълка„. Нейни подгласници са „Вук и Нада. Компютърни игри” с автор Николета Новак и илюстратор Алекса Йованович (изд. Кибеа) и „Малкият Елиът и голямото семейство” на Майк Кюрито (изд. Прозорец).

В категория „Мечтатели“ (9-11 г.) конкуренцията бе особено силна, а първото място бе решено с помощта само на 2 читателски гласа повече. 297 са те за „Моите красиви рога” (изд. Мотове) с автор Радостина Николова и илюстратор Мелина-Елина Бондокова. „Пиано от картон“ (изд. „Жанет-45“) на писателката Анета Дучева и младата илюстраторка Катина Недева събра 295 гласа. Третото място в категорията остана за „Soy Luna: Началото на лятото” на Пако Хименесна (изд. Егмонт).

В категорията за най-големите читатели, „Майстори“ (12-15 г.) книгата победител отново е от български автори. Тийнейджърите класираха на първо място „Българ 3. Междузвезден унищожител” на Ал Торо и Неделчо Богданов (изд. „Сиела“). Книгата получи 187 гласа. Това е второ поредно отличие за проекта „Българ“, след като „Българ 2. Лабиринтът на времето“ спечели вота в тази категория в миналогодишното издание на наградата. Второто място остана за „Хари Потър и прокълнатото дете” (изд. Егмонт), третото място е за друго българско заглавие – „Дневникът на Мишо” на Антон Бухалов и Станислав Коен (изд. Сиела).

В категорията „Иноватори“, въведена през 2015 г., бяха номинирани 7 проекта, 5 от които на български автори. С голяма преднина статуетката „Торнадо“ отиде при Никола Райков и неговата книга книга-игра „Добросъците“ (изд. Фондация „Таласъмче“). На второ място се нареди отново български проект – „Кой светна Луната?“ (изд. Тат Криейтив) на Мая Бочева-Уики, а на трето – „Натисни точката” на Ерве Тюле (изд. Funky books).

По традиция организаторите връчиха и закачлива награда на книгата, събрала най-много гласове от бъдещите читатели с мнение – децата под 6 г. За трети пореден път тя отиде при Мария Мартин – автор на книгата „Как баба Борди полетя с балон“ от поредицата „Градът на скейтбордовете“ на изд. „Еко Кидс“.

По време на церемонията бяха изнесени и любопитни данни за гласуването по населени места. Този път най-голям бе броят на гласувалите деца от Русе, а в изключително оспорваната надпревара досегашният победител Силистра остана на второ място.

Финалът на кампанията „Бисерче вълшебно“ 2017 ще бъде отбелязан на 3 май 2017 г. от 11:00 часа в Русе с голям детски книжен празник – градът с най-много гласували деца в последните две издания на наградата. Много игри и забавления очакват малките и големи любители на книгите в РБ „Любен Каравелов“. По време на събитието с помощта на публиката ще бъдат изтеглени и имената на деца от почетното жури, които ще получат специални награди от организаторите – 1 таблет и комплекти с книги. Тогава ще научим и имената на участниците в посланическата кампания „Активните бусерчета“ 2017, които печелят посещение на български детски автор в своето населено място/училище.

Наградата за най-добра детска книга “Бисерче вълшебно” се организира от фондация “Детски книги” и от 2014 до 2016 година се проведе под патронажа на г-н Росен Плевнелиев, Президент на Република България. Кампанията се организира и с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Партньори на инициативата са още Българска библиотечно-информационна асоциация, фондация “Глобални библиотеки-България”, Асоциация “Българска книга”, Център за приобщаващо образование, Сдружение за градски читални, Читалище.то. Медийни партньори са „Детски дневник“ и семейното онлайн радио Family, а партньор събития е Sofia Ring Mall.