fb
БлоговеМнения

Рицари без книги, книги без рицари?

2 мин.

Коментар на водещия Гриша Атанасов* от новия брой на предаването „Книги завинаги“ по радио „Алма Матер Класик ФМ”

Скъпи приятели от Асоциация Българска книга,

Тези дни с удивление научих, че сте променили регламента на престижната си награда „Рицар на книгата“ и тази година награденият ще бъде само един. И това ще бъде Йорданка Фандъкова.

Не оспорвам наградата на г-жа Фандъкова. След като са награждавани общественици като Станишев и Орешарски, защо да не е и тя.

Но си позволявам да напомня като един от основателите на тази асоциация и дългогодишен член на Управителния съвет, че тази награда беше създадена от издателство „Сиела“ и предадена на АБК като награда предимно за журналисти и други личности, допринасящи за книгата, книгоиздаването и четенето.

Церемонията се очакваше с нетърпение и номинациите и наградите бяха макар и малко, но изключително ценно признание за тези хора, които работят безкористно и често безвъзмездно за нашата и вашата кауза – книгата.

Затова дори не мога да си представя причините, поради които сте се отказали от другите категории на наградите „Рицар на книгата“. Чувал съм мнения, че хората, пишещи и говорещи за книги, били малко и вече всички били наградени.

Позволете да не се съглася – само в моето предаване „Книги завинаги“ има поне двама прекрасни колеги, достойни за наградата – Георги Митов-Геми, автор на стотици задълбочени интервюта с най-изтъкнатите чужди писатели, гостували в България, и поетът и музикант Румен Спасов – автор на стотици интервюта и репортажи от премиери на книги. Идват и млади хора – журналисти, популярни блогъри, които също заслужават или ще заслужат наградата.

Скъпи приятели,

Всяко събитие, свързано с книгата, работи за книгата. Особено такива празници, какъвто беше досега връчването на наградите „Рицар на книгата“. Очакването, номинациите, обсъжданията, вълненията поощряваха и подтикваха и журналистите, и медиите да обръщат повече внимание на българската книга. Тази година такъв празник едва ли ще се получи. А книгата и издателите имат нужда от него.

Искрено се надявам догодина да преразгледате решението си.

*Гриша Атанасов е преводач и радиожурналист, носител на званието Рицар на книгата за 2011 г. в категория „Радио“.