Дата/час
15/02/2018
18:30 - 21:30
Място
Orange Center
ул. "Граф Игнатиев" №18
София
Категория
Издателство „Жанет 45“ представя една от най-п р о д а в а н и т е книги в Иран за всички времена – “Бащата на другия“ от Паруш Синии. Превод от персийски – Людмила Янева; оформление – Люба Халева. Книгата ще представят Людмила Янева, Надежда Розова и Марин Бодаков.
За автора:
Паринуш Сании е родена през 1949 г. в гр. Техеран. Завършва психология в Техеранския университет. В продължение на двайсет години е главен консултант на изследователски проекти към Министерство на образованието. Именно естеството на професионалните й задължения я подтиква към писателското поприще. Проникновен познавач на душевността на иранската жена, Сании използва резултатите от направените през годините проучвания в първия си роман „Моята орис“, отпечатан от издателство „Рузбехан“ през 2003 година.
Въпреки че е забраняван на два пъти по време на управлението на Ахмадинежад, той претърпява двайсет издания и се превръща в световен бестселър. През 2010 г. „Моята орис“ става най-продаваната книга в Италия, а Паринуш Сании е удостоена с престижната литературна награда „Джовани Бокачо“ за най-добър чуждестранен автор.
В Иран „Бащата на другия“ надминава по популярност първия й роман. През 2015 г. е филмиран.
Последният роман на Сании – „Тези, които заминаха и тези, които останаха“, разглеждащ темата за разпръснатите по света ирански семейства,все още чака разрешение за издаване от Министерството за ислямска ориентация.
Отзиви:
„Бих препоръчал тази книга на всеки родител като задължително четиво, особено на онези, които имат повече от едно дете. Бих я препоръчал на бащите, за да разберат по-добре какво се случва в душите на техните деца… Романът осветлява болката на чувствителното, с богато въображение дете, болката на майката, която усеща истината и се бори с отсъстващия баща, който се вълнува единствено от своята работа.“
— The Sunday Journal
„Бащата на другия е много неща, но преди всичко е роман на протеста. Ала също така е история на ежедневния живот в Иран, където мълчанието гарантира спокойствие. Безмълвието на детето е безмълвието на цяла една нация.“
— La Razón
„Професионалният опит на авторката може да се забележи на всяка страница; Сании умело въвежда понятия и теории, свързани с психологията на детето и демонстрира колко лесно е да причиниш, като родител, необратими щети на едно дете, но не по-малко лесно е и да не ги причиниш. Този роман е предупреждение. Паринуш Сании е изкусен майстор.“
— Cultural Supplement
„Стегнат диалог с главен герой, който се превръща в символ на надеждата за по-добър свят.“
— La Repubblica
„Посланието е достатъчно универсално: нехайството към емоционалното общуване бавно руши всяко семейство.“
— blog.libris.com
„Дълбоко вълнуваща книга… Начинът, по който Шахаб схваща реалността е изключително добре описан, с характерното за децата необичайно тълкуване на действията на възрастните. Тя се превръща в блестящ портрет на невръстно дете, парализирано от безпокойство. Най-хубавото в този роман е, че нито един от героите не е само добър или лош. Всички са жертви – на една потисническа система и на своето подсъзнание.“
— Dagbladet
„Когато прочетох книгата си дадох сметка колко важно е да получаваме признание от хората около нас… Трябва да си направен от камък, за да не се развълнуваш от тази книга.“
— Familien