Map Unavailable

Дата/час
28/02/2021
18:00 - 19:00

Място
Facebook Live
Facebook
N/A

Категория


Онлайн премиера: Сара Енгел и „21 начина да умреш“
На 28 февруари, неделя, ще се срещнем с датската писатела Сара Енгел, за да ни разкаже за романа си „21 начина да умреш“, обявен в Дания за „младежки роман на десетилетието“! Какво се крие зад провокативното заглавие, защо е важно да говорим открито и честно за темите на книгата – ще разберем на онлайн премиерата, която ще предаваме на живо от 18:00 ч. на страницата ни във Фейсбук. В разговора ще участват и Вал Стоева от фондация „Детски книги“ и преводачката Ева Кънева.
Сара Енгел е родена на 24 март 1979 г. в град Торнбю, Дания. Тя е дипломиран преподавател от Педагогическия институт в Копенхаген. Професионалният ѝ път е разнообразен и интересен: работила е като тълкувателка на сънища, като копирайтър в рекламна агенция, като танцьорка, като четец на еротични новели, като пекарка на гофрети в увеселителния парк „Тиволи“. Всички образования и последващите работни места са били важни за нея като писател. Тя казва: „Винаги съм се интересувала от човешките взаимоотношения, човешката психика и ситуациите, които възникват между хората. В много отношения това е, с което работя и днес, сега е просто на ниво въображение.“
Пробивът на Сара Енгел в литературата е младежкият ѝ роман „21 måder at dø“ („21 начина да умреш“), издаден през 2014 г. и номиниран за литературната награда „Læsernes Litteraturpris” (Литературна награда на читателя) през 2015 г. Списание „Фолкенскулен“, органът на датските учители, обявява книгата за „Младежки роман на десетилетието“, а младежите на Дания го определят в онлайн-гласуване за „Роман на годината“. Това е моментът, в който Сара Енгел решава окончателно да се посвети на писателската професия.
За идеята за написването на „21 начина да умреш“ Сара Енгел споделя в интервю: „Идеята ме споходи една вечер, докато гледах телевизия. Излъчиха репортаж за петнайсетгодишно момиче, подложено на такъв психотерор от връстниците си, че накрая посегнало на живота си. Бях дълбоко покъртена от историята на този безсмислено погубен живот и не можах да си я избия от ума… Докато сърфирах из мрежата, за свой ужас отрих колко много подобни случаи има по света: младежи, подложени на жесток психически тормоз, в даден момент не виждат друг изход освен самоубийството. В този миг реших, че просто съм длъжна да напиша тази книга… И така, започнах да чета за кибертормоза и се роди историята за Стела.“