Дата/час
17/10/2018
16:00 - 17:30
Място
Център за книгата на НБУ
бул. Монтевидео 21
София
Категория
Въпросът за смисъла, предмета, обхвата и дилемите на социалната работа е във фокуса на новата книга на гл. ас. д-р Румен Петров, публикувана от издателство „Парадокс“. Авторът следва разбирането за социалността на човека (Аристотел) като сложно, но изначално условие за отношенията между хората. В този план социалната работа, разбирана като работа по установяване и поддържане на социалната връзка, има нужда да познава многото начини, по които човешката социалност може да се нарани. Опитът от нараняването и трудностите пред неговото изразяване обикновено се пренебрегват (подлагат се на социална изолация) и водят до задълбочаване на десоциализиращата спирала на травма и отчуждение.
Авторът споделя „Смятам, че работата по справянето с последиците от това и за възстановяването на компрометираната социалност (възстановяването на връзката, особено на връзката със страдащия, защото страданието разрушава социалната връзка) е социална работа. Мисля, че книгата е за справедливостта“.
Гл. ас. д-р Румен Петров преподава социална работа в НБУ (департамент „Здравеопазване и социална работа“). По образование е лекар-психиатър и психотерапевт. Докторската му степен е в областта на психо-социалните науки (в частност – групови отношения и общностно развитие в пост-тоталитарни условия). Научните му интереси са в областта на социалната травма и социалното възстановяване.
Водещ:
доц. д-р Морис Фадел
Дискутанти:
гл. ас. д-р Румен Петров
доц. д-р Мартин Канушев