Loading Map....

Дата/час
06/11/2018
19:00 - 20:00

Място
Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Аула
бул. Цар Освободител 15
София

Категория


Премиера на "Да мислиш ХХ век"

Издателство „Колибри“ и Културният център на Софийския университет ви канят на премиера на книгата на Тони Джъд в сътрудничество с Тимъти Снайдър – „Да мислиш ХХ век“.
Превод: Невяна Андреева

За книгата ще разговарят проф. Александър Кьосев и доц. Даниел Смилов

Тони Джъд (1948–2010), професор по европейска история и история на идеите, е виден публичен интелектуалец на нашето време. Преподавател в Кеймбридж, Оксфорд и Бъркли. Професор по европейски науки в Нюйоркския университет, а също основател и директор на Института „Ерих Мария Ремарк“ в Ню Йорк. Член на Американската академия за изкуства и науки и на Британската академия. Автор, респ. издател на 14 книги, а също и редовен сътрудник на реномирани периодични издания като „Ню Йорк Ревю ъв Букс“, „Ню Йорк Таймс“, „Таймс Литерари Съплемент“ и др.
През 2008 г. Джъд се разболява от амиотрофична латерална склероза, неврологично заболяване, водещо до парализа и смърт. Въпреки това продължава да пише и публикува до самия си край. Малко преди смъртта му вестник „Гардиън“ го нарича „най-живия ум в Ню Йорк“.

„Тази книга е история, биография и морално-философски трактат. Тя е история на политическите идеи на 20 век в Европа и Съединените щати. В нея става дума за власт и справедливост според интерпретациите, които им дават – от късния 19 век до днес – либералните, социалистически, комунистически, националистически и фашистки интелектуалци. Тя е и интелектуална биография на историка и есеиста Тони Джъд, роден в средата на 20 век в Лондон само няколко години след катаклизма на Втората световна война и Холокоста, и точно по времето, когато комунистите заграбват властта в Източна Европа. И най-накрая тя е опит да се проследят границите на политическите идеи (и тяхната способност да се възраждат), а също и моралните провали (и задължения) на интелектуалците в политиката.“
Тимъти Снайдър, „Да мислим ХХ век“