Дата/час
18/12/2019
18:30 - 20:00
Място
Академия „Никола Тесла“
бул. "Цариградско шосе" 17
София
Категория
Жанет 45 представя
ПОЕЗИЯТА КАТО БУНТОВНО ИЗКУСТВО
от Лорънс Ферлингети
Превод Манол Пейков
Илюстрации Люба Халева
18 декември 2019 (сряда), 18:30
Академия „Никола Тесла“, бул. Цариградско шосе 17
София
Преди няколко месеца Лорънс Ферлингети отпразнува своята 100-годишнина. Сан Франциско – градът, който Ферлингети избра за свой дом преди почти 70 години – нарече улица на негово име и обяви 24 март за Ден на Лорънс Ферлингети.
Сред живите на този свят едва ли има друг човек, който в такава степен да въплъщава историята и литературата на XX век – и то не като абстрактен символ, а като лично преживяване.
Ферлингети e роден в Бронксвил, Ню Йорк. Завършва магистратура по английска литература в Колумбийския университет (1947) и докторат в парижката Сорбона (1950). Служи във флота в годините на Втората световна война. Участва в десанта в Нормандия и вижда изравнения със земята Нагасаки няколко дни след атомната бомба.
Навярно именно там се коренят мощните му антивоенни настроения, които споделя през целия си живот.
Ферлингети се премества в Калифорния в началото на 50-те. Само година след пристигането си в Сан Франциско Лорънс, който по това време преподава френски, рисува и пише стихове и литературна критика, прави импулсивна инвестиция, която ще остави трайна следа не само върху литературния ландшафт на града, но и върху посоката на американската литература изобщо, създавайки книжарница City Lights в малко помещение на „Кълъмбъс Авеню“ № 261, току до Китайския квартал.
През следващите десетилетия (та и до днес) книжарницата се превръща в своеобразен „платонически идеал“. От самото ѝ основаване най-съществената й функция е да бъде място за срещи – на писатели, читатели, творци и интелектуалци, които обсъждат книги и споделят мнения.
През 1955 г. Лорънс надгражда литературния си проект, създавайки издателство със същото име.
Амбицията му е да демократизира литературата, да я измъкне от задушната ѝ академична клетка, да я направи достъпна за всички. В известен смисъл самата му идея да създаде свое издателство се ражда като реакция срещу закостенялостите на литературния пазар в Америка.
Рискът е голям, но му се отплаща с времето.
Днес Лорънс Ферлингети и книжарница „Сити Лайтс“ са културни емблеми на Сан Франциско и Америка. А култовата стихосбирка на Ферлингети „Кони Айлънд на разума“ (1958), със своите над милион екземпляра, си остава една от най-продаваните поетични книги в историята на САЩ.
„Поезията като бунтовно изкуство“ събира ключови творби на Ферлингети от над половин век творчество (1955–2007) – трийсет и две стихотворения, плюс знаковите му поетични миниатюри: един от най-проникновените и вдъхновяващи текстове на тема „Какво е поезия?“, задължителни и незаобиколими за всеки млад поет и всеки почитател на поезията, независимо от неговата (нейната) възраст.