Дата/час
06/03/2025
17:30 - 19:00
Място
НБУ В ЦЕНТЪРа
ул. „Георги С. Раковски“ 191 Б
София
Категория

Център за книгата и Франкофонски център за академични постижения в НБУ канят на среща на университетския клуб „Кинороман“ (Cinéroman) с тема „Дискусия върху романa на Филип Джиан „37,2° сутринта“ и едноименния филм на режисьора Жан-Жак Бенекс“ юв книжарница и галерия „НБУ в ЦЕНТЪРа“
Водещи на събитието са д-р Радосвета Кръстанова, Магдалена Божкова и Васил Димитров.
Откъси от „37,2° сутринта“ изд. „Колибри “, 2002, превод – Асен Зидаров:
Наистина имах чувството, че светът става от година на година все по-мрачен, но тази констатация не ме обогатяваше особено. Бях решил да се задържа на крака и да се постарая
животът ми да не заприлича на кофа за смет. Това за мен беше най-доброто разрешение, повече от това не можех да предложа. Не беше толкова лесно, колкото изглеждаше. Ако с нещо се гордея с този живот, то е че се опитвам да остана чист. Не трябва да искат повече от мен, нямам сили за друго. Някои хора си тръгват, като вземат почти всичко със себе си. С Бети беше точно
обратното. Тя ми беше оставила всичко.
Ще говорим за роман, превърнал се в култ за поколението французи, преживели политическите
и социални сътресения от 1968 година, сексуалната революция и провалилия се бунт на „децата
на цветята“, изпитващо смътна, но терзаеща носталгия по „живота на път“ на битниците.
Поклон към Керуак, Гинзбърг и Селинджър, романът същевременно докосва „ерогенните“ зони
на живота в една Франция от началото на 1980-те, в която литературата, любовта и лудостта са
в надпревара по Пътя. Както пише самият Джиан, „докато вървите напред, животът не може да
ви хване в капана си“.
Ще говорим и за едноименния филм на Жан-Жак Бенекс, който предава със средствата на киното посланието на романа, изразено от автора му по друг повод: За да можеш наистина да разбереш, трябва да си гневен или дълбоко влюбен и нещастен, или поне свръх възбуден и наелектризиран по един или друг начин.
Университетският клуб „Кинороман“ е отворен за почитатели на френската и франкофонска литература и кино за академичната общност на НБУ и външни гости, независимо дали говорят езика на Молиер. Клубът се води от желанието да надхвърли жанровете, да покаже многообразието на начините, по които животът и творчеството си партнират и се отблъскват, да се позволи на поколенията да говорят всеки на своя език и опит, обединени от негово величество Изкуството. Инициатори на клуба са Франкофонският център за академични постижения и Центърът за книгата.