Националният етнографски музей – БАН обяви, че ще се включи във второто издание на Ден на четенето с любопитна инициатива. На 15 ноември от 12:00 до 13:00 часа екипът на музея ще чете народни умотворения от „Фолклорния еротикон“. Събитието ще се проведе присъствено в Образователния център на музея (ул. „Московска“ 6А) и онлайн в платформата Zoom.
Нашият екип е убеден, че четенето е в основата на трупането на знания, намирането на решения и промяната на обществената среда. Затова решихме да се включим в тазгодишната инициатива Ден на четенето в България. Избрахме по-нетрадиционно четиво, защото искаме да подчертаем, че нашата наука изследва всякакви теми, в това число и сексуалността, сподели д-р Стамен Кънев от отдел „Работа с публики и образователни програми“ на Националния етнографски музей.
Дори най-интмните сфери от човешкия живот подлежат на анализ и разсъждение, за да добием представа за цялостната картина на миналото, допълни Мария Боянова от същия отдел.
Литературата е необятна и не се страхува да представи всяка мисъл и порив на човешките желания. В нея се крият отговорите на всички въпроси, свързани с „деликатните работи“ на семейния живот, за които културното благоприличие налага да се пази мълчание. Книгите на тази тематика не се изчерпват само с любовните романи. Учените и изследователите на бита и ежедневието на човешките общности отдавна повдигат завесите на темите табу. А сега и екипът на музея ви кани да научите повече за т. нар. „блажен“ фолклор. Въпреки че общоприетото мнение е, че той „не е за пред хора“, етнографската наука успява да преодолее свенливостта, завещавайки ни богат емпиричен материал относно културните аспекти на сексуалността в традиционния период.
Етносексологичните проблеми са вероятно най-регулираният и същевременно противоречив аспект от словесното народно творчество. Сигурна съм, че ще привлекат вниманието на много хора, тъй като крият в себе си изключително интересни, тайнствени и дори пиперливи хрумвания, каза гл. ас. д-р Радина Илиева, от същия отдел на музея.
Екипът е подготвил любопитни и хумористични пасажи, които ще ви разведрят в петъчния ден и ще допринесат за богатата програма, която вече се оформя в рамките на второто издание на Ден на четенето в България. Желаещите да присъстват на място в сградата на музея могат да се запишат предварително на тел. 0879807947. Повече за онлайн срещата и как да се включите в нея може да разберете от официалното събитие във Фейсбук.
Денят на четенето се инициира от фондация „Детски книги“, фондация „Четене“ и сдружение „Книги и четене”, с медийното партньорство на „Аз чета”. Ако желаете да регистрирате свое събитие, може да го направите тук, а ако искате да се присъедините към дадена инициатива, може да го направите тук.