fb
НовиниПо света

Кои четат повече книги за самопомощ: мъжете или жените?

4 мин.

Според NPD Group, американска компания за пазарни проучвания, продажбите на книги за самопомощ в САЩ са нараснали с 11% от 2013 г. до 2019 г. В същото време литературата за самопомощ е един от най-бързо развиващите се нехудожествени жанрове и се очаква пазарът да достигне 14 милиарда долара до 2025 г. Тук се появява въпросът: Какъв е профилът на читателите на книгите за самопомощ?

За да намери отговора, Quartz – американски новинарски уебсайт, се обръща към Goodreads и анализира 100-те най-четени заглавия, а Good e-reader обобщава данните. Притежаван от Amazon, Goodreads е уебсайт с над 125 милиона потребителите, които могат да купуват книги, да четат и споделят рецензии и да се свързват с други читатели.

За целите на изследването Quartz избра 100-те най-четени книги за самопомощ в Goodreads и идентифицира пола на 88 автори. Спрямо 500-те най-популярни рецензии идентифицираха и пола на рецензентите.

най-четените книги за самопомощ goodreads

Резултатите от изследването посочиха, че 83% от читателите са жени, което означава, че книгите, написани от жени, се четат предимно от представителките на нежния пол.

Книгите, написани от мъже, имат по 50% читатели и от двата пола, от което следва, че повече мъже пишат и повече жени четат книги за самопомощ. Това означава, че по-голямата част от жените, търсещи съвет, в крайна сметка получават книги, написани от мъже. От друга страна, мъжете са по-малко склонни да четат книги, написани от жени. Само три книги, написани от авторки, имат мъже читатели по-високи от средните (37,5%).

книги за самопомощ мъже читатели
Изображения: qz

Проучване на Quartz показва, че книги, написани от мъже, се четат от хора от всякакъв пол и получават по-високи оценки от мъжете. А книгите от авторки се четат предимно от жени и получават по-високи оценки от читателки.

Една книга за самопомощ може да бъде маркирана в множество жанрове. Изненадващо, мъжете и жените имат различна психология, когато отбелязват книги за самопомощ. Книгите за самопомощ, маркирани като „мемоари“, „биография“ и „автобиография“, имат повече читатели от жени, докато тези, маркирани с етикетите „наука“, „бизнес“, „психология“ и „религия“, имат повече читатели от мъжки пол.

И така, кой чете най-много книги за самопомощ – мъжете или жените?

Имайки предвид книгите, които са маркирани само като „самопомощ“, можем да кажем, че жените са основният двигател на растежа на този жанр, сочат данните на изследването.

Ето и кои са книги за самопомощ с най-висок рейтинг в Goodreads:

Tiny Beautiful Things: Advice on Love and Life from Dear Sugar от Черил Стрейд

The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma от Бесел Ван Дер Колк („Тялото помни“, изд. „Изток-Запад“)

Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It от Крис Вос и Тал Раз („Без компромис? Преговаряй така сякаш животът ти зависи от това“, изд. „Изток-Запад“)

Tiny Beautiful Things: Advice on Love and Life from Dear Sugar от Черил Стрейд

How Not to Die: Discover the Foods Scientifically Proven to prevent and reverse disease от Майкъл Грегър („Можем да сме здрави“, изд. „Еуниката“)

The Book of Joy: Lasting Happiness in a Changing World от Далай Лама, Дезмънд Туту, Дъглас Ейбръмс („Книгата на радостта. Трайно щастие в свят на промени“, изд. „Гнездото“)

Unlimited Memory: How to Use Advanced Learning Strategies to learn faster, remember more and be more productive от Кевин Хорсли

365 Days of Wonder: Mr. Browne’s Book of Precepts от Ар Джей Паласио („Чудо“, изд „Бард“)


Тези и още много заглавия, можете за поръчате с отстъпки от Ozone.bg.

ЯнуФевМартАпрМайЮниЮлиАвгСепОктНоеДек