fb
БългарияНовини

Министерство на културата: Правилата „Българските библиотеки – съвременни центрове на четене и информираност“ за 2024 г. са спазени

4 мин.

Политиката на Министерството на културата е насочена към все по-широко използване на електронния документооборот, на електронни административни услуги, като по този начин се намалява и административната тежест върху гражданите. „Част от тези действия на Министерството е и обявяването на сесията „Българските библиотеки – съвременни центрове на четене и информираност“ чрез електронен портал. Сесията е обявена при спазване на цитираните от Вас заповед и правила, като е избран един от двата алтернативни начини – този за електронно подаване на документи“, се казва в правото на отговор, изпратено на 1 август до редакцията на „Аз чета“ от Министерството на културата, по повод статия със заглавие Юрий Вълковски: Ново изискване затруднява малки читалищни библиотеки да кандидатстват за пари за книги, публикувана на сайта на 30 юли 2024 г.

Публикуваме правото на отговор без редакторска намеса.

ДО
Г-Н АЛЕКСАНДЪР КРЪСТЕВ, 
Създател и редактор „Новини“

Уважаеми г-н Кръстев,

По повод публикувана статия в сайта „Аз чета“, свързана с обявената от Министерството на културата сесия по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове на четене и информираност“ за 2024 г., Ви информираме следното:

През 2023 г. България постигна забележителен напредък в предоставянето на онлайн услуги за бизнеса и в приноса си към развитието на стратегически технологии. Продължават да съществуват особено важни предизвикателства по отношение на основните и усъвършенствани цифрови умения, възприемането на технологиите от предприятията и премахването на разделението град-село. България има възможност да подобри своите резултати, за да допринесе за целите  на цифровото десетилетие на Европейския съюз (ЕС) с оглед на успешна цифровизация, която насърчава конкурентоспособността, устойчивостта, суверенитета, европейските ценности и действията в областта на климата.

Във втория доклад относно състоянието на цифровото десетилетие (2024) се призовава за засилени колективни действия за стимулиране на цифровата трансформация на ЕС.

В този контекст е и политиката на Министерството на културата за все по-широко използване на електронния документооборот, на електронни административни услуги, като по този начин се намалява и административната тежест върху гражданите. Част от тези действия на Министерството е и обявяването на сесията „Българските библиотеки – съвременни центрове на четене и информираност“ чрез електронен портал. Сесията е обявена при спазване на цитираните от Вас заповед и правила, като е избран един от двата алтернативни начини – този за електронно подаване на документи.

Министерството на културата е добре запознато със състоянието на читалищната мрежа в страната, затова и на разположение на всички кандидати са експертите на институцията, които могат да съдействат за всяка от кандидатурите.   

Много от програмите за финансиране в страната се провеждат при спазване на Закона за електронния документ и електронния подпис. Читалищата имат богат опит при кандидатстването като граждански сдружения, потребители на такива програми. 

Министерството на културата работи с грижа към читалищата. Електронното подаване на документи олекотява процедурата и защото се избягва възможността за загуба на документи, спестява време и ресурси. В допълнение електронната система скъсява комуникацията с експертите в институцията и първичната проверка се извършва много по-бързо. 

Министерството на културата проследява хода на конкурсната сесия и как върви електронното подаване на документи. Към момента работата по подаването на документи протича нормално. От постъпилите по сесията в Министерството на културата до момента кандидатури най-голям процент са проекти на читалищни библиотеки от най-малките населени места в страната. 

Развитието на технологиите не подмина библиотеките и книгите в тях. Още повече, че то дава достъп на милиони хора до знание, което преди ерата на интернет и на дигитализацията е било по-трудно достъпно. 

В заключение можем да обобщим, че Министерството на културата работи активно за улесняване на гражданите чрез разширяване на електронния документооборот и предоставянето на електронни административни услуги. Това значително намалява административната тежест, спестява време и ресурси, предотвратява загубата на документи. Електронната система също така подобрява комуникацията с експертите и ускорява първичната проверка на документите. Тези мерки са особено полезни за читалищата, които вече демонстрират висока активност и опит в използването на електронните платформи за кандидатстване, като най-голям процент от подадените проекти идват от най-малките населени места в страната. 

С уважение,
Пресцентър на Министерството на културата