fb
БиблиотекитеНовини

Награждават библиотекар за работа с мигранти

3 мин.
Снимка: The New York Times

Eдна от десетте награди „Обичам своя библиотекар“ отива при Фред Гитнър, който ръководи програми за мигранти в обществената библиотека на Куинс. Отличието е на Американската библиотечна асоциация, а The New York Times се срещна с един от носителите на приза на работното му място.

Гитнър, който работи в програми за подпомагане на мигранти в обществената библиотека на Куинс в продължение на 28 години, е един от 10-те библиотекари, цитирани от Американската библиотечна асоциация за дълбок принос към хората в техните общности. Получателите бяха избрани измежду близо 1 400 номинации, изпратени от библиотечни потребители от цялата страна. Гитнър е помощник-директор на „Програмата за новите американци“ на Queens Library, която координира информационни семинари по теми като имиграционното законодателство, родителството и правата на наемателите.

„Приемам Фред като на наш международен посланик“, каза пред The New York Times Денис Уолкът, президент и главен изпълнителен директор на Queens Library. „Неговата съпричастност към хората, търсещи убежище, които идват в библиотеките, и това, което Фред успя да направи, заедно с колегите си, за да им съдейства, не се побира в нито една класация“.

Служители на библиотеката споделят, че заради последните бюджетни съкращения в размер на 5%, предложени от кмета Ерик Адамс, ще доведат да намаляване на услуги като курсове по английски език, на които имигрантските общности разчитат. Екипът на библиотеката отчита, ме търсенето на програмите се е повишил в края на пандемията от коронавирус: посещаемостта в часовете по английски е нараснала с 35% миналата година спрямо 2022 г., като повече от 62 000 души посещават 66-те филиала на библиотеката.

Уолкът допуска, че предложените съкращения могат да имат ефект и върху част от услугите, които се предлагат в събота. Това пък до голяма степен ще засегне имигрантите, които работят през седмицата.

72-годишният Гитнър не е написал книгата за това как библиотеките могат да помогнат на имигрантите, но е бил редактор на две – през 2001 г. и 2013 г. И за повече от 25 години в библиотеката той има наблюдения към променящите се модели на имиграция в Куинс.

Библиотекарят започва работа в библиотеката през 90-те години на миналия век. Тогава много от имигрантите, които се местят в квартала, са от Русия. Палитрата от езици вече е различна. Испанският все още е най-търсеният, но „френският вече е на второ място, защото имаме мигранти, пристигащи от Западна Африка“, споделя той.

Миналата година библиотеката е направила проучване сред членовете на персонала, при което е установено, че говорят близо 50 езика, каза Гитнер. От скоро той работи за създаването на безплатен телефонен номер за преводи, на който членовете на персонала могат да се обадят, когато влезе потребител и говори език, който никой в ​​филиала не владее свободно.

Гитнър и другите получатели на наградата I Love My Librarian Award ще получат по $5000, заедно със $750 стипендия за пътуване, за да присъстват на конференцията LibLearnX на Американската библиотечна асоциация в Балтимор след две седмици.

Наградите се спонсорират от Carnegie Corporation of New York и се администрират от New York Public Library.