Добрият поет борави с ритмиката на езика дори в дълги форми, а резултатът може да бъде виртуозен. Разбира се, не е задължително, но със сигурност интересът у мен се пробужда, когато разбера, че майстор на стиховете се е посветил на роман. Още повече – на роман с кауза.
Поетът и преводач от турски и арабски език Азиз Таш, добре познат на ценителите на качествената лирика и кратка проза у нас и не само, се завръща на литературната сцена с дебютен роман. Последната му стихосбирка „Аварийна лента на душата“ (изд. „Аквариус“), излязла през 2023 г., завихри теми като любов, раздяла, женското тяло – прилягащи на чувствителността на поетичната душа. Каква форма заема обаче тази душа в материалния свят? Когато прозаичната реалност ти прати изпитание, с което трябва да се справяш всеки ден…

(снимка: Личен архив)
„Ниският полет над думите“ (изд. „Versus“) ще изненада свикналите да четат поезията и кратките прозаически текстове, напомнящи жанрово библейски притчи, на Азиз Таш. Но разтворят ли книгата, бързо ще доловят присъщия му метафоричен стил и „калиграфски“ начин на изразяване. Отвъд майсторски изкусното перо обаче, този роман се отличава с важна мисия – да помогне на близките на деца с аутизъм, да им покаже, че не са сами, и да им подаде ръка в едно нелеко житейско изпитание. Книгата би била също толкова интересна и въздействаща и за читателите, които не познават аутизма, но изпитват нужда да разберат другия, да се доближат до света на „трудните деца“ и да бъдат по-малко осъждащи. О, колко имаме нужда от това…
Книги като „Ниският полет над думите“ имат силата да ни покажат суровата действителност, но вместо да извърнем глава и да избягаме в сигурния свят на познатото, ние искаме да продължим да четем. Продължаваме пътуването през историята, защото знаем, че там има нещо за нас. Случващото се с Назмзи и Лидия може да бъде съдбата на всеки един от нас. Големите изпитания, казват, се пращат на хора, които имат силата да ги понесат. Дали и ние сме от тях?
Повествованието се разгръща във времевия отрязък от 2017 до 2025 г. и се води от двама разказвачи – Лидия и Назми – чиито лични истории образуват тъканта на текста и чрез които авторът се стреми да свали „тежестта на вината“ и от други родителски плещи с подобна съдба. Спомени, кошмари, блянове и настояще се вплитат в общата история за начало и бъдеще.
Специфичната тема е разгледана едновременно с необходимите детайли, които ни разкриват пълнокръвно живота на семействата, сблъскали се със състоянието, и с достатъчно широка призма, свързваща ни с универсални теми като любов, предателство и приятелство, стремеж към успех. При все широкия творчески размах на Азиз Таш, си струва да се отбележи, че българските читатели имат нуждата от истории, разказани от хора като тях, такива, на които нищо българско не им е чуждо. А у нас има дефицит на литература, която засяга темата за децата в неравностойно положение. На пръсти се броят произведенията, които широката общественост познава – „Възхвала на Ханс Аспергер“ от Златко Енев, „Папка „Аутизъм“ от Недко Недков, „Аутизъм с лице на момиче“ от Бисера Мицева.
Всеки, сблъскал се с аутизма, познава тежестта на въпроса: „Защо точно моето дете?“. Познава отношението на околните към детето му, отчаянието, молитвите и гнева към всички висши сили на този и на онзи свят. Нишката, която авторът на „Ниският полет над думите“ издърпва, и която читателят следва, носи силата да дава утеха и да покаже всички нюанси, с които е изпъстрен животът. Този роман може да послужи и като наръчник с достатъчно фактология за ранно разпознаване на симптомите на аутизма, както и пътищата за облекчаването и преодоляването му, доколкото това е възможно. В обособени части, успоредно на романовото повествование, авторът е систематизирал всички грешни храни и късни диагнози, довели до бум на аутизма в наши дни.
Това не е тъжна история. Това е живот – с грижа, любов, надежда, приятелство, доверие, предателство, подлост. Огромните разлики между Лидия и Назми и тези между децата им, демонстрират колко широк и разноцветен е спектърът както при децата, така и при родителите им.
„Ниският полет над думите“ е своеобразна компилация от литературен концентрат и медицинска експертиза по въпросите на аутизма и може би е сред малкото в съвременната българска романистика, който подхожда към проблема по този начин. Независимо дали темата за аутизма ви е близка, този роман заслужава вашето внимание. Прочитът му е път към другия и начин за разбирането на света.
Прочетете още:
Азиз Таш: Доброкачествената поезия трябва да се използва при злокачествените болести на душата