„Brain rot” е дума на годината за 2024-а, определи Оксфордският речник. Словосъчетанието буквално означава „мозъчно гниене” или „мозъчен упадък”. Според издателите на речника „brain rot“ се определя като процес на предполагаемо влошаване на умственото или интелектуално състояние на човека, особено в резултат на прекомерна консумация на онлайн съдържание. Експертите на университета в Оксфорд смятат, че тази година словосъчетанието придобива популярност като термин, използван за отразяване на опасенията относно въздействието на прекомерното потребление на нискокачествено онлайн съдържание, особено в социалните мрежи.
Честотата на употреба на “brain rot” се е увеличила с 230% между 2023 и 2024 г.
Изборът е направен чрез гласуване на повече от 37 хил. души, което е продължило две седмици.
В списъка има още пет предложения, които според експертите от Оксфордския университет са белязали отиващата си 2024 г. Останалите кандидати за “Дума на годината” са: “demure” – нещо или някой, който е сдържан; “dynamic pricing” – практиката на промяна в ценообразуването, за да се отразят променящите се пазарни условия; “lore” – съвкупност от факти и информация, свързани с нещо конкретно, които се считат за задължителни за пълното разбиране на дадена тема; “romantasy” – жанр в художествената литература, обикновено включващ теми за магия, свръхестественост или приключения наред с централната романтична сюжетна линия; “slop” – нискокачествено съдържание, генерирано с помощта на AI.
„Миналогодишният победител, “rizz“, е интересен пример за това как езикът все повече се формира, оформя и споделя в онлайн пространството. “Brain rot” олицетворява една от потенциалните опасности, които дебнат от виртуалното пространство, особено за начина, по който оползотворяваме свободното си време. Това е логичната следваща глава в културния разговор за човечеството и технологиите”, посочва Каспър Гратуол, президент на Oxford Languages, цитиран от Forbes.
За пръв път словосъчетанието “brain rot” е използвано през 1845 г. в автобиографичната книга на писателя и философ Хенри Дейвид Торо “Уолдън”. В автобиографията се описват преживяванията на Торо, свързани с простия начин на живот сред природата. Като част от заключенията си Торо критикува тенденцията обществото да обезценява сложните идеи или тези като гледа на това като на „признак на общ спад на интелекта”.
“Brain rot” обаче получава ново значение в цифровата ера, особено през последната година. Първоначално набрал популярност в социалните мрежи – особено в TikTok сред поколението Z и Alpha – “brain rot” вече се използва по-широко, включително и в журналистиката и се отнася до определен тип съдържание онлайн. Набира скорост и друга употреба на словосъчетанието, която засяга менталното здраве. Смята се, че прекомерната употреба на вредно съдържание онлайн може да има негативно въздействие върху психиката на потребителите, особено на по-младите хора.
Прочети още:
Речникът на Кеймбридж избра „манифестирам“ за дума на 2024-а