fb
БиблиотекитеНовини

Построиха сламена библиотека в джунглата на Еквадор

3 мин.
Снимик: Studio JAG

Дълбоко в дебрите на екваториалните гори в Амазония, сред вечнозелената джунгла, се подава сламен покрив – на обществената библиотека, известна като „Yuyarina Pacha“. Намира се в общността Хуатикоча, в буферната зона на биосферния резерват Сумако в еквадорската Амазония. „Yuyarina Pacha“ се превежда като „пространство-време за мислене“ на кичуа, кечуански език на Еквадор и Колумбия. Библиотеката е вдъхновяващ проект, завършен през 2024 г., който съчетава традиционна местна архитектура и световни образователни нужди, създавайки пространство за учение, творчество и събития, пише ArchDaily.

Всичко започва през 2019 г., когато Laboratorio Creativo Sarawarmi и асоциацията Witoca, която се занимава със земеделие и производство на кафе, основава читателски клуб. Той бързо се разраства и става успешна инициатива за неформално образование, привличайки местните деца. В резултат на това възниква нуждата от по-голямо и постоянно пространство, което да служи едновременно като библиотека и общностен център.

Библиотеката е организирана на три етажа, всеки от които има уникална функция. Приземният етаж е открито пространство за изкуство и наука. Там се провеждат занимания, свързани с природни материали, рециклиране и други теми. Този етаж също служи като място за неформални събития и срещи. Първият етаж е посветен на библиотечните колекции. Там книгите са разположени на открити плотове, а децата и възрастните могат да ги използват свободно. Това пространство се използва и за игри и образователни дейности. Вторият етаж е насочен към дигиталните технологии. Там има таблети и компютри за аудио записи на лични, семейни и родови истории, които запазват културната памет на общността. На този етаж се намира и колекцията от списания, които могат да бъдат четени на балкона.

Милиметровата прецизност е предизвикателство при тази архитектура, тъй като материалите са органични и неравномерни. Затова дизайнът осигурява потенциални вариации и се адаптира към несъвършенствата на материалите.

Проектът е изграден с помощта на местния материал Чонта, амазонска палма, известна със своята здравина и устойчивост. Чонта е традиционен строителен материал за региона, който не изисква хидроизолация, тъй като директно се закотвя в земята. Покривът е направен от слама с остър наклон, който предпазва от обилните дъждове. Допълнително е добавен стъклен прозорец на върха на покрива, който осигурява влизането на естествена светлина.

„Yuyarina Pacha“ не е просто библиотека. Тя е символ на способността на местната общност да се самоорганизира и да отговори на своите образователни и социални нужди, въпреки че липсва държавна подкрепа. Проектът също така подчертава значението на устойчивото строителство, използвайки местни материали и техники, които са в хармония с природата, пише оше ArchDaily.

Това е мястото, където традициите, знанието и иновациите се преплитат, създавайки пространство, което служи като вдъхновение за други подобни инициативи.

ЯнуФевМартАпрМайЮниЮлиАвгСепОктНоеДек