Анимацията може да е поетична, но как изглежда поезията като анимация? Аниматорите от „Компот Колектив” разработват проекта „ЩРИХ и СТИХ“ като филмов формат за визуална поезия. Идеята обединява шест авторски късометражни анимационни филма, базирани на шест съвременни български поеми от четирима автори.
„Проектът ще да обедини отличителни примери на съвременна българска поезия и анимация в една нова форма. Един от основните мотиви е създаването на мост между поезия и анимация, който свързва двете изразни средства в една нова художествена форма, наречена визуална поезия”, разказва Весела Данчева, един от анимационните режисьори и създатели на „Компот Колектив„
И разказва за основните мотиви, които са обединили екипа около идеята на „ЩРИХ и СТИХ“:
Как метафората на текста, синтезирана в една поема, би могла да се преведе на езика на киното? Какво се получава, когато се опитаме да създадем непринуден диалог между текст и образ чрез свободна авторска интерпретация?
„ЩРИХ и СТИХ“ е иницииран и продуциран от Весела Данчева за „Компот Колектив“ и
финансиран от ИА “Национален Филмов Център”. Публичното представяне на проекта ще се състои по време на София Филм Фест, както и в Suspacious Gallery в София след средата на март.
Поетичните творби, по които са направени филмите, са “Малко сутрешно престъпление”, “Одеонъ” и “Естествен роман в 8 глави” на Георги Господинов, “Млекарката” на Димитър Воев, “100% настроение” на Делян Еленков и “Постиндъстриал” на Калоян Праматаров. Режисьорите са Аспарух Петров, Милен Витанов, Борис Десподов, Иван Богданов, Дмитрий Ягодин и Борис Праматаров.
Художник-режисьорите избират поема и свободно интерпретират усещането си за текста
чрез средствата на анимацията. Всеки от филмите има свой собствен характер и звучене. Едни се спират на наративно решение, други надграждат поемата със собствено преживяване, докато трети търсят съвсем абстрактно внушение.
Ето два кадъра от процеса на работата и самите поеми, предоставени от Весела: