Когато прочетох, че Хенри Милър е бил не само неин „ментор“, но и „добър приятел“, бях искрено впечатлена. Хенри Милър е един от любимите ми писатели. После разбрах, че с нея имаме рожден ден на една и съща дата и се изненадах приятно. Но това, което истински ме заинтригува в Ерика Джонг, беше, че тя се решава да пише за секс от женска гледна точка тогава, когато това е позволено само на мъжете – през далечната 1973г . Нейният дебютен роман „Страх от летене“ е сред най-цензурираните книги по онова време заедно с историите на Ч. Буковски и Х. Милър. Каква по-добра реклама от това?
Да четеш роман, който е шокирал обществото в мига на публикуването си, е меко казано завладяващо. Критиките за „Страх от летене“ са огромни, мненията – противоречиви, но това не спира пътя му нагоре към върха. И въпреки забраната за издаването му в няколко американски щата, „Страх от летене“ бързо-бързо се превръща в сензация, в революция, в най-четения роман. Небезизвестният писател Джон Ъпдайк определя книгата така: „безстрашна и значима като „Спасителят в ръжта“.
За какво всъщност е целият този шум? Айсидора е почти 30-годишна еврейка, която обича да пише и сменя своите психоаналитици сякаш са носни кърпички. Има три сестри, всички до една щастливо омъжени и с деца. Но Айсидора не бърза да забременява. С един провален брак зад гърба си, при това още преди да навърши 22 години, тя има доста по-различна представа за това как трябва да живее живота си. След 5 години брак с втория си съпруг Бенет, Айсидора решава, че нещо й липсва, обхваща я „лудостта за мъже, за самота“. Запознава се с Ейдриън.
„Какво всъщност се случваше с брака? Дори и да обичате мъжа си, неизбежно идва момент, когато чукането с него става безвкусно като сирене „Велвета“; засищащо, дори прекалено хранително, но без да предизвиква тръпка във вкусовите жлези, без горчиво-сладка жилка, без опасност. А вие сте си мечтали за презрял „Камамбер“, рядко срещано козе сирене: ароматично, креместо, разцъфнало.“
„Интересно как винаги даваме на следващия мъж това, което сме спестили от предишния. Психологически случай на „разглезване“ на второто дете.“
Истината е, че „Страх от летене“ носи в себе си много по-голям смисъл, отколкото изглежда на пръв поглед. Книгата засяга пряко сложните семейни взаимоотношения, още по-сложните отношения в един брак, в любовта, в секса. Или казано с други думи – книгата сграбчва безмилостно силно всички онези непреходни теми от човешкото битие, които са така актуални за обсъждане и днес.
„Сред хаоса на семейството, в което израснах, бързо бях научила, че една внимателно нагласена пред лицето ви книга може да бъде непроницаем за куршумите щит, огнеупорна стена, шапка-невидимка. Научила се бях да намирам убежище зад книгите, да се правя, както казваха майка ми и баща ми, на „отнесен професор“. Те ми крещяха, но аз не ги чувах. Четях. Пишех. Бях се спасила.“
„Беше ми ясно, че да се смяташ за по-висш, е сигурен признак, че си по-низш, а да смяташ себе си за изключителен, е сигурен признак, че си посредствен.“
Изчетох толкова бързо и неусетно „Страх от летене“, колкото бързо и неусетно минават 9-те месеца на една бременност. Романът е като щипка лют пипер – хем се услажда на хората, които обичат пикантно, хем смайва с неочаквано добрия си вкус дори заклеймените пуритани, които по принцип не понасят апетитните подправки. Резултатът е, че задължително се връщаш да опиташ пак.
Освен това, хуморът в романа бълбука и шуми през цялото време като мехурчета в чаша скъпо шампанско. Накратко, това е от онези книги, които или автоматично пренебрегваш и заклеймяваш като „пошлост“, която не заслужава да дели една маса със свободното ти време, или пък се случва точно обратното – любов от пръв поглед, защото виждаш нещо познато насреща; нещо, което не те плаши с безпардонната си откровеност и циничност.
Можем само да си представяме какъв взрив от емоции е предизвикала смелата Джонг със своя скандален роман „Страх от летене“ преди точно 41 години. Книга, в която думата „секс“ се споменава над 300 пъти, няма как да остане незабелязана, особено ако авторът носи пола. В крайна сметка явно формулата върши отлична работа, след като до момента има продадени над 20 милиона копия от романа. Днес Джонг е на 72 години, има 4 брака и още няколко бестселъра зад гърба си.
Междувременно, романът „Страх от летене“ самотно чака някой да отупа прахта от страниците му, да поизлъска отново до блясък корицата му и да го преиздаде… Защото в този роман има още много хляб…
ще възразя – героинята Айсидора Уинг не сменя психоаналитиците като носни кърпички, самият израз е доста изтъркан, вече се ползват и книжни, не се сменят, купуват се нови – та връзката с психоаналитиците е много добре развита линия в романа, не може да се опише с едно клише на бълг език Именно ролята на психоаналитика е един от стълбовете в този роман, неслучайно той започва и с международен конгрес на психоаналитици във Виена, където е и любовната завръзка. Ерика Джонг има много читатели във България, аз имам всичките й издадени книги на български, и предпочитам вместо някой да преиздава „Страх от летене“ да издаде романа й за Сафо, който още не е преведен, а аз и досега съжалявам, че 2003 не си го купих на италиански, като го видях в една книжарница в Милано, мислех си, че ще го преведат и издадат и на български, но не стана така :)
Здравейте, с радост ви съобщаваме, че „Обсидиан“ ще пусне ново издание на така обичаната „Страх от летене“ :)
Сърдечни поздрави от целия ни екип!
Ех, че хубаво! Много ме зарадвахте, благодаря! :)