fb
БългарияНовини

Над 70 участници в първия Курс по творческо писане на Сиела

3 мин.
shtereva

Над 70 участници ще се включат в първия голям Курс по творческо писане с авторите на издателство „Сиела“. В сряда вечер курсистите се събраха заедно за пръв път, за да се запознаят със своите лектори. Калин Терзийски, Емил Андреев, Радослав Парушев и Ваня Щерева отправиха първи приветствия към бъдещите писатели, а само Иво Сиромахов не успя да се присъедини за първата сесия на курса.

„От години инвестираме в българската литература – издаваме много български автори – утвърдени и млади. През това време сме правили всевъзможни опити да създадем и школа, но сега за пръв път от идеята на Калин Терзийски и Иво Сиромахов решихме да направим нещо по-академично, приличащо на дълъг курс на обучение“, каза Константин Йорданов, директор Книгоиздаване в „Сиела“, който откри курса. Той благодари на лекторите, които, по думите му, са избрали не само да пишат за себе си, но и да предадат опита си.

Участниците в курса ще бъдат разделени в 5 групи, които ще работят с петимата лектори. Те ще бъдат разпределени на случаен принцип – чрез жребий, след края на общите лекции на всеки от тях, на които ще присъстват всички курсисти.

„Дали ще ви научим на нещо? По-скоро няма, вие сами ще си откраднете занаята. Затова ви пожелавам да бъдете умни и ловки крадци на занаята на писането“, каза на шега Калин Терзийски. Според него лекторите в курса по творческо писане имат голямо предимство, защото „голям писател се става тогава, когато си бил учител на такива, които ще станат големи писатели“.

След приключването на обучението ще бъде направено класиране на курсистите през техните индивидуални задачи в хода на самия курс. Най-добрите текстове ще бъдат публикувани в сборник, който ще бъде издаден от „Сиела“, обеща шефът на издателството Константин Йорданов.

По-късно Емил Андреев го допълни, че все пак писането не е състезание, а удоволствие, и пишещият човек трябва да има усещане за лекота. Авторът на „Стъклената река“ обърна внимание, че писането като процес е имитация – „всеки се учи от някого, но е важно да си страшно любопитен и наблюдателен“. Според него тръгването от обикновения текст към изящното слово трябва да се случи през четенето.

kursat po tvorchesko pisaneДруг от лекторите на курса – Радослав Парушев, се „оплака“, че вече не може да чете като читател, а само като писател като понякога това води до „чудесната скорост от 2-3 страници на ден“. Той обясни на курсистите, че ще води срещите си не с постулати за писането, а чрез обсъждания на текстове – и техни, и негови. „Ако можех да се видя с някой от любимите си автори, от които съм се учил, щях да го затрупам с мои текстове и да ги анализираме заедно. Това бих направил с Достоевски, Борхес или Маркес – любимите ми учители – да обсъждаме текстовете си един с друг“, каза Чарли, както е познат Парушев сред феновете си.

Ваня Щерева пък се определи като „по-добър редактор, отколкото писател“ и обеща на курсистите да им е най-полезна именно с това. „Вълнува ме добре разказаната история“, подсказа тя на бъдещите участници в нейната работна група.

Курсът по творческо писане с авторите на Сиела ще продължи със срещи с отделните лектори през следващите 5 седмици, след което участниците ще бъдат разделени за практическа работа по групи. Обучението ще приключи в края на януари, когато курсистите ще получат и финалните си оценки и сертификати за участие в курса.

Галерия със снимки от откриването можете да видите тук.