Наричат Светлана Алексиевич „археоложка на комунизма“. Можем да мислим за нея и като пътешественик в земите на мълчанието, като изследовател на черни кутии. Хора-черни кутии, записали информация за бъдещите поколения в буквалния смисъл – в тялото си.
Книгите на Светлана Алексиевич са такива, че ти е изключително неудобно да ги четеш в сравнително уреденото си ежедневие, в уюта на дома си. Купуваш ги, защото си даваш сметка колко са важни, а после отлагаш четенето им под различни претексти. От страх да се изправиш лице в лице със страдание, на което не можеш да намериш аналог, не можеш да категоризираш. Канят те на среща с немислимото. Взривени са не просто представите за нормалност, а и представите за нещастие, за катастрофа.
Нека не се залъгваме. Не се изправяме пред самото страдание, а само пред паметта за него. То вече е преведено за нас чрез подбора на автора, чрез анонимността на гласовете. Който казва, че книгите на Алексиевич са тежки, трябва да си дава сметка колко всъщност щади тя читателя. В „Чернобилска молитва“ (изд. „Paradox“) до нас достига есенцията на един гигантски, смазващ с мащабите си труд – стотици интервюта, хиляди километри и тонове ужас. Спестени са ни графичните образи на физиологичния разпад, загатнати в първото свидетелство „Самотен човешки глас“ или в „Монолог за старите пророчества“. Алексиевич не иска да шокира с физическото, а търси вътрешното, което се разкрива при досега с трагедията, изследва „катастрофата на съзнанието“.
„Чернобилска молитва“ е част от мащабния замисъл на писателката, наречен „Гласовете на утопията“. Петте книги, посветени на най-знаковите събития в историята на съветския комунизъм – от Великата отечествена война до разпада на съветската империя, са своеобразен паметник на премълчаното, на пренебрегнатата история, която стои зад победите и големия героизъм, зад оглушителната пропаганда – историята на руско-съветската душа.
Светлана Алексиевич нарежда аварията в Чернобил сред най-важните събития на XX век заедно с двете световни войни и Холокоста. Писателката е израснала в Беларус, но дълго време се колебае по какъв начин да започне да пише за трагедията, която е част и от нейния живот. Отправна точка става идеята тази книга да не бъде поредната с факти за и около събитието, а опит на авторката да улови какво са мислили, чувствали, запомнили хората, за които тази земя не е име и статистика, а дом. Тя търси „потресения човек“, за да документира неговата среща с безкрайността, да чуе новите думи и изрази, чрез които той се опитва да осмисли случилото се.
Миналото изведнъж се оказа безпомощно, в него нямаше на какво да се опреш, във вездесъщия (както вярвахме) архив на човечеството не се намериха ключове, които да отворят тази врата.
Алексиевич спазва принципа си да включи възможно най-широк кръг свидетели с всякакви професии, обществени позиции, политически убеждения. Мисля си какво ли е да седиш с часове до толкова много различни хора и да проявяваш разбиране и уважение дори към онези, които ти е непоносимо да слушаш? А след това така да отсееш историите, така че събрани заедно да дадат най-пълната картина.
Разбира се, при финалния подбор и подредбата има интерпретация от страна на авторката. Тя наслагва глас след глас, докато зазвучи в пълнота симфонията на човешките съдби. Някои гласове се припокриват, други се открояват, но всеки един е важен и увековечен като завещание към следващите поколения.
Четеш и не знаеш от чий разказ ще изскочи най-страшното. Дали от този на ликвидаторите*, пребиваващи на границата между двата свята, осъзнали още в първите дни, че са живи трупове, или на майките с мъртвородени и увредени деца? На хората, които се прощават с родните си места, или на заселниците, които идват да живеят на заразената земя, защото вече нямат къде другаде да отидат?
Чернобил е много повече от технологична катастрофа. Той е диагноза на съветския комунизъм, разпад на лъжливия, измамно „подреден“ свят на съветския човек, в който всеки чака заповед „отгоре“. Рухва митът за мирния атом, става видим „разломът между каменната и атомната епоха“. Цялата система изпада в колапс. Никой не знае какво да прави, никой не смее да поеме отговорност. На преден план отново е поставено не здравето на хората, а партийната политика.
Усещането за нищожната цена на човешкия живот е смазващо. С жертвоготовността на хората се злоупотребява по най-циничния, гибелен начин. Да мислиш за собствената си безопасност се смята за малодушие. Пожарникарите и войниците са изпратени да работят на разтопения покрив на реактора с голи ръце или брезентови ръкавици, в пълно информационно затъмнение. Мислели са, че отиват да гасят обикновен пожар.
„Герои винаги ще се намерят“, горчиво подхвърля един от войниците, мобилизирани в района. Героизмът сякаш придава смисъл на несвободното битие. Той е роля, която може да бъде достойно изиграна и дава мимолетното усещане, че си важен, необходим.
Но и това е вид варварство – липса на страх за самия себе си.
Пред лицето на Апокалипсиса всеки остава при своите низини и висоти. Но маските падат. Хората разбират, че системата е неспособна да ги опази. Номерът с врага този път не сработва, защото врагът е вътре. Това е тиха война без куршуми, в която няма шанс за победа. Познатите понятия се обезсмислят. Отваря се огромна пробойна в самото време, отвъд която се простира ужасяваща безкрайност на агонията, на отчаянието и безнадеждността. За много хора това е първата среща с нещо, което излиза извън рамките на комунистическия светоглед. След пълния срив на ценностите изниква така дълго притаеният въпрос: „Това ли е животът ни? Така ли живеем?“. Въпрос, на който тепърва трябва да отговаряме.
Трийсет и една години след Чернобил не разполагаме с достоверни официални данни за дългосрочните поражения, нанесени от ядрената катастрофа. Наказателното дело срещу партийните функционери, отговорни за дезинформацията и ненавременното предприемане на адекватни мерки за опазване здравето на хората, е прекратено пред 1993 г. поради… изтичане на срока на давност. Но Светлана Алексиевич не раздава присъди. Като писател и документалист тя се бори с мълчанието, показва ни отговорността, която трябва да имаме към съхраняване на колективната памет, несвършената работа по осъзнаване на миналото.
„Чернобилска молитва“ не е молба за изцеление. Тя е молба да помним и да не забравяме.
*ликвидатори – специалисти, пожарникари, военни и доброволци, участвали в ликвидирането на последствията от аварията. По приблизителни данни те са наброявали между 600 000 и 900 000 души.
Прочетете откъси от книгите на Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена“ и „Последните свидетели“. Още ревюта за „Чернобилска молитва“ ще намерите в блоговете „Библиотеката“ и „BloodyRoseRed’s world“, както и в „Под моста“.
Разгледайте един от сайтовете с информация и снимки, посветени на Чернобил (на английски език). Предупреждение: някои от фотографиите съдържат изключително тежки сцени и изображения.