fb
БългарияНовини

Четене и филм за 100 години от „Пророкът” на Халил Джубран

2 мин.

Сборникът с философски притчи „Пророкът” на Халил Джубран (излязъл на български в превод на Спас Николов) става на 100 години, а фестивалът Sofia MENAR, който запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят, организира специално събитие за отбелязването му. 

На 17 декември от 16:45 часа в Дома на киното ще се проведат литературно четене и прожекция на филма „Пророкът” на режисьора Гари Тарн, чийто сценарий е изграден по произведението на Джубран, а дикторският глас е на отличената с „Еми” британска актриса Танди Нютън. Можете да следите Facebook събитието тук.

Преди прожекцията Мая Ценова – арабист, преводач и преподавател в СУ „Климент Охридски”, ще чете произведения на Халил Джубран на български и арабски език. Тя е преводач на продължението на „Пророкът“ – „Градините на Пророка“.

В своите 29 части сборникът „Пророкът“ предлага цялостна мирогледна система за човешките взаимоотношения във всичките им сфери и първата разгледана тема е за любовта. Джубран споделя: Изразходвах 37 години от живота си, за да създам тази книга. Тя е била в мен винаги. Но не можех да я пришпорвам. Не беше по силите ми да я напиша по-рано. Цялото ми същество е в „Пророкът“ и всичко, което съм направил преди „Пророкът“, не е било нищо повече от чиракуване.

Филмът „Пророкът” превръща поетичната проза на Халил Джубран в кинематографично изследване на любовта, живота и загубата. Въздействащият саундтрак, съчетан със снимки от пътуванията на режисьора Гари Тарн из света, създават своебразен гоблен от хора и места, които илюстрират думите на Джубран. Думи, с които се пише историята на Пророка, история, която преплита по вдъхновяващ начин философията на Изтока и Запада.

Халил Джубран (1883 – 1931) е поет, художник, мистик и автор от ливански произход, превърнал се в легенда на нашето време. Джубран се ражда в Ливан, но през 1895  г. емигрира в Бостън, САЩ, заедно с майка си, сестрите си и природения си брат. От 1912 г. се преселва в Ню Йорк. В творчеството си комбинира елементи на източния и западния мистицизъм и става известен с афористичните си поетически творби като „Пророкът“ (1923) и „Исус, син човешки“ (1928). Писал е както на английски, така и на арабски език. Последователи от целия свят – пет милиона само в САЩ – намират вдъхновение в неговата ненадмината способност да изразява вечни истини чрез изящната си поезия и да обедини Изтока и Запада в поетично царство на любовта, вярата и природната красота.