Дъблинският книжен фестивал е едно от най-значимите литературни събития в Ирландия от 2006 г. насам. Ежегодното събитие обръща специално внимание на ирландските писатели, редактори и издатели. Обикновено то се провежда през ноември и включва над 60 различни събития в програмата си. Тази година Книжният фестивал се проведе между 8 и 13 ноември, а главен център на всичко случващо се бе сградата на The Printworks при Дъблинския замък. Перлата в короната на програмата бе носителят на множество награди, сред които Букър и Франц Кафка – Джон Банвил. Той представи своя най-нов роман The Singularities – многопластова творба за носталгия, живот и смърт и квантова теория, който започва със завръщането на един от най-известните му герои.
Банвил отказа категорично да чете откъс от новия си роман, както направиха останалите автори, защото, по негови думи, не обича да чете публично свои произведения. Той компенсира с интересен и откровен диалог с писателя и критик Найал Макмонагъл, който продължи около час и бе изпълнен със самоирония и скромност. В отговор на един от финалните въпроси, дошъл от публиката, Банвил категорично отрече да вярва в Бог, но сподели, че уважава всеки религиозен човек. Сред другите признания, които писателят направи, бе и това, че не би могъл да си представи какво друго да прави в живота си, освен да пише всеки ден по няколко часа, колкото и трудно понякога да е това. Процеса на писането си Банвил обясни с идеята, че в него се вселява един друг Банвил, който започва да твори и той прави категорична разлика между единия и другия.
Уикенд програмата включи и безплатни арт експозиции, една от които е дело на талантливи студенти от колежа Ballyfermot College of Further Education. Те пресъздават любими и известни истории от литературата като книжни скулптури.
Не по-малък интерес и внимание привличат и другите две арт експозиции – едната включва снимки от книгата Abandoned Ireland на Ребека Браунли, колекция от красиви снимки на къщи, болници, училища, зали за танци и други, които са оставени на разрухата на времето в Ирландия.
Другата изложба от изображения е посветена на Ирландската гражданска война – ключов момент в ирландската история, който беше оживен за първи път в ръчно оцветени снимки на Джон О’Брайън, които са част от книгата The Irish Civil War in Colour.
Голям интерес предизвика и литературното четене в партньорство с Dublin City Libraries. Писателят и критик Найал Макмонагъл бе чудесен в ролята си на интервюиращ и проведе интересни разговори с някои от най-вълнуващите съвременни автори на Ирландия, обсъждайки последните им романи. В книжния разговор се включиха Шинейд Кроули, журналист по професия и писател по призвание, със своя нов роман The Belladonna Maze – разказан в двойни времеви линии за тайни и забранена страст, с магически лабиринт в сърцето на историята.
Мишел Гален представи новата си книга Factory Girls – жизнена и мрачно хумористична история за живота в малък град в Северна Ирландия, а Деймиън Оуенс чете от своята творба Duffy and Son – забавен и стоплящ сърцето роман за семейните връзки и намирането на романтика.
Вижте галерия от снимки от фестивала, заснети специално за „Аз чета“: