Името на Филип Пулман ме преследва от няколко години, но тъй като не се смятам за почитател на фентъзито, като че ли умишлено го избягвах. Докато не се зачетох в първата част от трилогията „Тъмните му материи”.
Трябва да знаете, че тя има статут на класика във Великобритания – публиката я поставя на трето място в класацията „Голямото четене” на ВВС и то след знакови творби като „Властелинът на пръстените” на Толкин и „Гордост и предразсъдъци” на Джейн Остин. През 2011 година пък книгата е включена сред 24-те заглавия, които се разпространяваха безплатно по време на инициативата Световна нощ на книгата (World Book Night).
Сюжетът на „Златният компас” (издаван и със заглавие „Северно сияние”) се върти около малката Лира, която живее в колежа „Джордан” в Оксфорд, в свят доста подобен на нашия, но и с някои важни разлики. Основната особеност на този свят е тайнственото явление Прах и около него и изучаването му се завихря интригата, а мнозина от героите губят живота си заради него.
Друга важна разлика е, че всеки човек има демон. Връзката на човека с неговия демон е подобна на тази между нашите душа и тяло. Те не могат да се разделят. Освен насилствено. Лира и демонът й Панталеймон ме очароваха моментално. Пък и кой може да устои на храбро момиченце с непокорен характер?
Нейният дълъг път към Севера и вън от детството започва когато тя дочува тайни, които не са предназначени за нейните уши, и благодарение на неутолимото й любопитство и непокорство спасява живота на чичо си Азриел.
Знаете, че недомлъвките на възрастните само разпалват детския интерес. Лира не прави изключение и се заклева, че ще направи всичко по силите си да отиде на Север и да изучи тайнствения Прах, за който говорят професорите от колежа и който е обект на изследванията на чичо й. Но нито за миг не предполага, че още с първата стъпка от пътуването си на север, вече е поела нежеланата роля на детето, което ще реши съдбата на нейната вселена.
Безспорно любимият ми образ от „Златният компас“ е бронираният мечок Йорек Бирнисон. Един истински мечешки крал с почти човешко разбиране за чест, справедливост и дълг.
Честно казано се затруднявам как да ви предам атмосферата на Лириния свят. Освен динамично действие и резки обрати, цигани, бронирани мечки, вещици и цепелини, книгата предлага и щедра доза научни, религиозни, философски и морални въпроси. Затова, а и защото възрастните често обичат да се превъплъщават в образа на дете, „Златният компас“ има силна притегателна сила за читателите от всички възрасти.
В приключенията е най-добре да се участва лично, така че ако сте от щастливците, които още не са прочели трилогията на Филип Пулман, какво чакате?
По книгата има и едноименен филм, но вие си знаете – първо книгата, после филма!