Курс по творческо писане за деца над 12 години „Разказвачи“ стартира в Русе от началото на октомври, организиран от Сдружение за изкуство и култура „Блок 14“. Ментор на младите таланти ще бъде Христо Раянов, който ще разкрие пред участниците как се създава художествен текст, какво е сюжет и как да се направи той интересен, как се изграждат герои и злодеи, и защо е важно да умеем да разказваме добре историите, които ни се случват. Началото на курса е 6 октомври.
Освен чудесен разказвач Христо е обаятелен комуникатор на словото и нямам съмнение, че изборът на организаторите да го поканят е перфектен. Остава да разберем от самия него какво да очакват младите курсисти.
Поздравления за това, че се включваш в курса по творческо писане за деца „Разказвачи“! Разкажи ни малко за това ново предизвикателство – какво ще правите с децата, къде ще се провеждат срещите ви и кой може да се запише.
Благодаря много! Идеята за „Разказвачи“ се роди в разговори с един от основателите на Центъра за изкуство и култура „Блок 14“ в Русе – актрисата, режисьор и преподавател Евгения Явашева. Миналата година бяхме направили творческа работилница, озаглавена „Да разкажем история“. Видяхме, че нещата могат да се получат и в продължителен план, а и в Русе има изключително много талантливи и амбициозни деца. „Блок 14“ е място, което предлага условия за всичко, свързано с изкуството – от изложби, беседи и прожекции на филми, през курсове за малки и големи, та чак до концерти и театрални спектакли.
Неотдавна получих предложението да започна курс там и разбира се, приех с удоволствие. Така се създаде „Разказвачи“, или по-скоро, се подготви. Защото все пак още не сме започнали.
Винаги ми се е искало да се занимавам с този вид преподаване и се радвам, че в Русе намерих съмишленици за това. Форматът е стандартен за този вид обучение, като целта е да провеждаме часове всяка седмица в „Блок 14“, а записването е отворено за всички обичащи писането млади хора от 12 години нагоре. По програма първият ни урок ще бъде на 6 октомври и ще продължим срещите през цялата учебна година.
Мислиш ли, че ще има желаещи да се учат да пишат (като писатели)? В днешно време разнообразието от забавления за децата е огромно, а трибуна да пише има всеки…
Доколкото имам поглед покрай работата си и различни проекти в Русе, градът разполага с много деца и млади хора, които се стремят да създават, да се занимават с изкуство, в това число и с литература. Но трудността не е да се намерят желаещи, смятам, че те няма да липсват, а напротив – ще има достатъчно, защото не знам дали всички ние си даваме сметка колко по-добро, по-силно, по-развито е въображението на младите поколения днес.
Само с въображение няма да стане. Писането е особено занимание, което предполага и особено внимание и особена подготовка. Често си повтарям мантрата, че най-важното нещо в писането е четенето. В този смисъл „ученето“ да се пише минава през много четене, много обсъждане, много насоки и много упражнения. Не е точно забавление, или поне в съвременния вид (7-8 секунди видео, след което „скролваме“ за следващото). Тоест, в „Разказвачи“ ще има уроци по дисциплина на писането и на четенето. За това ми помага и нещо научено от човека, без когото нямаше да се занимавам с писане и преподаване – проф. Боян Биолчев. От него знам, че трябва да се пише всеки ден, а за това трябва особен вид дисциплина.
Защо според теб са важни подобни инициативи?
Живеем във време, в което е много трудно да отсеем различни неща. Трудно ни е да отсеем истината от лъжата. Трудно ни е да отсеем искреността от користта. И най-вече – трудно е да отсеем качеството. Разполагайки с почти неограничен ресурс в най-различни области на забавлението и изкуствата, сякаш сме забравили да развиваме вкуса си. Затова е важно да се обсъжда без страх от злобни коментари, както е в социалните мрежи. Важно е да се достига до изводи, които формират отношението ни към света, отношението ни към културните продукти, които ни се предлагат. И, разбира се, тези инициативи са важни най-вече защото един млад човек, който желае да се занимава с писане, трябва да умее да изразява идеите си, трябва да умее да увлича читателите си, да ги потапя в своя свят, в своите персонажи, да ги покани в своята глава и да направи така, че те да не искат да си тръгват.
Напоследък те виждаме в ефира на БНТ, разказвайки истории от Русе. Сравнимо ли е това занимание с писането – от гледна точка на лично удовлетворение и като начин да се изразяваш?
Работата ми в Русе в Регионалния телевизионен център ме свързва с най-различни хора в областта на изкуството, среща ме с най-новите произведения в изобразителното, музикалното и театралното изкуство и с най-новите тенденции в литературата, и смело мога да кажа, че това е страхотно. Особено когато имаш чудесни колеги, продуценти и ръководители.
Жанрово и стилово – спрямо писането – говорим за съвсем различни неща. Но погледнато от птичи поглед става ясно, че всичко се свежда до едно: да умееш да разказваш истории. А вече средствата, с които ще ги разкажеш, са различни. И колкото повече средства владееш, толкова по-добре за теб самия като творец.
Пишеш ли нещо в момента?
Занимавам се с няколко неща, да. Работя по различни пиеси за русенски театри, както и за театри в други градове. По текстовете работя в сътрудничество с някои от най-креативните и трудолюбиви хора на изкуството като режисьорите Ивайло Ненов и Деница Дончева, диригента Димитър Косев, актьора и композитор Васил Маринов, актьора и режисьор Димитър Пишев, „човекът-култура“ в Русе Илия Деведжиев, чудесните експерти в Регионалната библиотека в Русе, преподавателите в Русенския университет и с много, много други качествени хора, чиито имена тепърва ще бъдат изговаряни с все по-голямо уважение към все по-големите им постижения в развитието на културата у нас.
Отделно си пиша и кратки разкази, както и по-дълги неща, които към момента не мога да издам. Към момента голямо време ми отнема и писането на упражнения и лекции в РУ „Ангел Кънчев“, където за втора година ще преподавам по две дисциплини.
Тук е мястото да споделиш нещо, за което така недосетливо съм пропуснала да те питам, а е важно.
В момента текат репетиции по дебюта ми в театралните адаптации – „Тримата мускетари“ в ДКТ „Васил Друмев“ – Шумен с режисьор Ивайло Ненов, където пък благодаря на директора Илия Виделинов за доверието в нашия екип. Очаквайте скоро премиера!
Надявам се скоро зелена светлина за репетиции да бъде дадена и по няколко куклени спектакъла.
Съвсем скоро ще взема участие в Международния литературен фестивал „Елиас Канети“ в Русе, който ще събере някои от най-актуалните имена и произведения в съвременната ни литература, за което съм много благодарен на организаторите от Международно дружество „Елиас Канети“.
Христо Раянов е доктор по филология към СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на две книги – „Трудният начин“ (изд. „Св. Св. Климент Охридски“) и „Ами ако? България на три морета“ (изд. „Софтпрес“). Публикува разкази и детски приказки в различни сборници и литературни списания. Носител е на национални награди за литература. Бил е дългогодишен сценарист, редактор и продуцент в редица телевизионни предавания, а понастоящем е редактор в БНТ Русе, сценарист и драматург на късометражни филми и пиеси, както и хоноруван преподавател в РУ „Ангел Кънчев“.
Записването за курса по творческо писане за деца над 12 години „Разказвачи“ става с обаждане на тел. 0885 125639 или 0887 823 537.
Книгата на Христо Раянов „Ами ако? България на три морета. Истини за българската народопсихология“ ще намерите в Ozone.bg с отстъпка.
Прочетете още:
Ами ако „Хари Потър“ беше написан от български възрожденски автор (Христо Раянов)