Изявления на Асоциацията на издателите в Обединеното кралство и Cambridge University Press осъждат използването от Meta на защитено с авторски права съдържание за обучение на изкуствен интелект, пише Publishing perspectives. Темата беше засегната и по време на Лондонския панаир на книгата, когато беше организирана и дискусия с президента и главен изпълнителен директор на Асоциацията на американските издатели (ААП) Мария А. Паланте и главния изпълнителен директор на Асоциацията на издателите в Обединеното кралство Дан Конуей. Експертите очертават ново разбиране по отношение на световната издателска индустрия, изкуствения интелект (особено генеративния изкуствен интелект) и политиката и защитата на авторските права.
Асоциацията на издателите в Обединеното кралство посочи статията на Алекс Райзнър в списание Stateside Atlantic, в която Райзнър пише: „Когато служителите на Meta започнаха да разработват своя водещ модел за изкуствен интелект Llama 3, те се сблъскаха с прост етичен въпрос. Програмата трябваше да бъде обучена върху огромно количество висококачествени текстове, за да бъде конкурентна на продукти като ChatGPT, а придобиването на целия този текст по законен начин можеше да отнеме време. Трябва ли вместо това да го използват пиратски?“
И това, разбира се, напълно съвпада със заключителния коментар на Паланте в отговора на AAP на поканата за коментар в Щатите, в който тя пише: „Сред нашите приоритети е да спрем разпространението на пиратските сайтове, които са бич за американските инвестиции в интелектуална собственост и незаконен източник на развитие на изкуствен интелект.“ Неведнъж тя се приземява ясно върху въпроса за участието на пиратството като източник на „обучително“ съдържание в генеративния ИИ, което е защитено с авторски права и е пиратско, а впоследствие се използва от големи езикови модели.
Статията на Райзнър разглежда LibraryGenesis или LibGen – пиратска библиотека, за която се твърди, че служителите на Meta са имали достъп за част от неплатеното използване на защитено с авторски права съдържание, получавайки разрешението на Марк Зукърбърг. Когато някои вътрешни комуникации на Meta бяха разкрити в съдебно дело за нарушаване на авторските права, това незаконно използване на защитено с авторски права съдържание беше разкрито не само за API на Meta, но и от OpenAI и нейния ChatGPT.
Кеймбридж: „Meta трябва да плати за съдържанието, което е откраднала”
“Въпреки че отдавна подозираме, че при обучението на магистри по право се използват незаконни пиратски уебсайтове, съдебните документи, докладвани от The Atlantic, показват, че служителите на Meta са били активно насърчавани да изтеглят и използват повече от 7,5 милиона книги и 81 милиона научни статии на LibGen, за да ги използват при обучението на своите магистри по право. Това е масово нарушение на авторските права на авторите и издателите и не бива да остава без последствия. Асоциацията на издателите и нейните членове активно обмислят следващите си стъпки в това отношение.
Издателите – и други творчески сектори – вече многократно са казвали, че големите технологични компании могат да си позволят да плащат за съдържанието, което използват, и трябва да го правят. Има прост начин за достъп до висококачественото съдържание, което разработчиците на изкуствен интелект желаят да използват за обучението на ученици по право, и той е да плащат за него, точно както плащат за електричеството, което използват, в хода на обичайната си дейност.
Докато правителството на Обединеното кралство разглежда хилядите отговори на консултацията за авторското право и изкуствения интелект, сега е моментът да се изясни, че компании като Meta трябва да бъдат прозрачни по отношение на произведенията, защитени с авторско право, които са използвали и искат да използват, и да участват добросъвестно в дискусии за лицензиране, за да могат притежателите на права да получат възнаграждение за работата си”, коментира Катриона Маклауд Стивънсън, главен юрисконсулт и заместник-главен изпълнителен директор на Асоциацията на издателите.
“Притеснително е да научим, че Meta се е обърнала към пиратството, за да събере съдържание за своята разработка на изкуствен интелект, включително книги и списания на автори от Кеймбридж.
Meta трябва да плати за съдържанието, което е откраднала. От съществено значение е правителствата и властите да не позволяват на големите технологични компании да се измъкват от отговорност, като отнемат произведения на автори без разрешение. Това засилва рисковете от неадекватното регулиране и законодателство относно ИИ и авторското право, като например системата за „отказ“, предложена в Обединеното кралство.
Съществуват ефективни подходи за лицензиране, а технологичните компании могат да сключват лицензионни споразумения с издатели и притежатели на права за използване. Съществуват законни начини за достъп и използване на съдържание, защитено с авторски права. Пиратството не е един от тях. Ние и нашите партньори работим, за да попречим на онези, които се опитват да крадат материали, защитени с авторски права, и ще предприемем всички подходящи действия, включително с браншовите организации”, се казва в изявлението на Cambridge University Press & Assessment, цитирано от Publishing Perspectives.
Статията подготви Йоанна Живкова