Над 6 000 000 читатели избраха окончателния списък с победителите в наградите Goodreads Choice Awards за 2024 година. Отличията се организират за шестнадесети път и феновете се спряха на имена, сред които Кристин Хана, Сара Дж. Маас, Алис Осман, Ребека Рос. Тази година бяха отчетени и няколко убедителни победи, като например историческият фантастичен роман на Хана „The Women“, мемоарите на Кели Бишоп и дебютното научнофантастично приключение на Калиан Брадли The Ministry of Time.
Вижте победителите във всяка от категориите:
Най-добър художествен роман:
The Wedding People от Алисън Еспах
Изненадващата сензация за годината, невероятно забавният роман на Алисън Еспах проследява приключенията на много объркана млада жена, която случайно се появява и проваля пищна сватба в Роуд Айлънд. Читателите обичат промяната в настроенията на Еспах – от силна драма до невероятна комедия. Гласувалите са книгата са общо 94 733.
Най-добър исторически роман:
The Womеn от Кристин Хана
Романът на Кристин Хана представя армейската сестра Франсис „Франки“ Макграт, докато е доброволец във Виетнам през 1965 г. Животът й обаче става още по-сложен, когато се връща в опасно разделена Америка. Книгата е избрана с гласовете на 253 147 читатели.
Най-добра мистерия/трилър:
The God of the Woods от Лиз Мур
Някои казаха, че е трагично това, което се случи с Ван Лаарс. Някои казаха, че си го заслужават, а някои подозираха, че семейството знае какво се е случило със сина им. Петнадесет години по-късно дъщеря им изчезва в същата пустош като брат си. Някои казват, че двете изчезвания не са свързани. Някои казват, че са.
Най-добър любовен роман:
Funny Story („Смешна история“) от Eмили Хенри
Дафне винаги е обичала начина, по който годеникът ѝ Питър разказва тяхната история. До мига, в който осъзнава, че всъщност е влюбен в приятелката си от детството – Петра. Оттук започва новата история на Дафне, без семейство и приятели, но пък с мечтаната работа като библиотекарка, плюс нов съквартирант – единственото същество, което може да се постави на нейното място, бившето гадже на Петра – Майлс Новак. Майлс е пълната противоположност на практичната и затворена Дафне. Но под въздействието на няколко шота текила двамата заплитат неочаквано приятелство и оформят план. Кой би могъл да ги обвини, че планът включва съзнателно подвеждащи снимки на летните им приключения?
Най-добро романтично фентъзи:
House of Flame and Shadow („Дом на пламъци и сенки (Лунатион 3)“) от Сара Дж. Маас
Свят, потънал в мрак. Пламтяща искра. Взрив на звезди. Брайс Куинлан никога не е очаквала да напусне Мидгард, но сега, когато това е факт, всичко, което иска, е да се върне обратно. Там останаха всички, които обича – семейството ѝ, приятелите ѝ, сродната ѝ душа. Попаднала в странен нов свят, Брайс ще трябва да запази разума си, ако иска да намери пътя към дома. А това е трудна задача, особено като не знае на кого може да се довери. Хънт Аталар и преди е бил на дъното, но това дъно може да се окаже по-дълбоко. След няколко кратки месеца, в които имаше всичко, за което е мечтал, сега отново е затворен, лишен от свободата си и без представа за съдбата на Брайс. Отчаяно иска да ѝ помогне, но му е нужна помощ, за да успее да избяга от астерите.
Най-добро фентъзи:
Somewhere Beyond the Sea от Т. Дж. Клун
Вълшебна къща. Тайно минало. Призив, който може да промени всичко. Това е дългоочакваното продължение на The House in the Cerulean Sea на Т. Дж. Клун, уютен фентъзи триумф и бестселър на New York Times.
Най-добра научна фантастика:
The Ministry of Time от Калиан Брадли
Отчаян държавен служител е получил предложение за доходоносна работа в мистериозно ново министерство, събиращо експати от цялата история, за да изпитат границите на пътуването във времето.
Най-добър хорър:
You Like It Darker („Харесвате го по-мрачно“) от Стивън Кинг
Кинг се завръща с колекция от кратки разкази за постоянните ужаси на човешкото състояние – съдба и смъртност, трагедия и насилие. Също така: гърмящи змии. Кинг е кралят на хоръра, разбира се, но той е майстор и на кратката проза и мнозина наричат тази колекция най-добрата му досега. Това му носи и неговата 11-та победа в жанра на ужасите, мистерията и трилъра, фентъзито и научната фантастика.
Най-добър дебют:
How to End a Love Story от Юлин Куанг
Хелън Джан е авторът на бестселъри, която не може да напише собствената си щастлива история. Грант Шепърд е сценаристът с вид на филмова звезда, който не може да си позволи своя терапевт. Когато двамата се съберат, за да адаптират книгите на Хелън за телевизия, това трябва да е сбъдната мечта. Хелън може да започне нов живот в Холивуд. Грант може да плати ипотеката си. Само че Грант Шепърд е последният човек, когото Хелън е искала да види отново. Тя никога не му е простила за случилото се преди тринадесет години. Така че никой не е по-изненадан от нея, когато между тях в стаята на сценаристите започнат да прехвърчат искри. Историята им е объркана. Привличането им е неизбежно. И скоро и двамата са твърде дълбоко…
Най-добра аудиокнига:
Funny Story („Смешна история“) от Eмили Хенри
Отново е Емили Хенри! Тазгодишният победител в категория „романс“ отбелязва двойна победа за Funny Story с наградата Audiobook. Това е и победа за колегата автор и разказвач на аудиокниги Джулия Уилън. Много обичан в общността на аудиокнигите, Уилън е бивш актьор с тази магическа способност да задълбочава и обогатява всяка история, която разказва. Тя също е магьосник с акценти.
Най-добро янг адълт фентъзи:
Ruthless Vows („Безмилостни обети“) от Ребека Рос
Финалът на дилогията „Омагьосаните писма“ е вече тук. Изминали са две седмици, откакто Айрис се е завърнала в град Оут. Въпреки белезите си от фронта и съкрушеното си сърце тя не се е отказала да спре кръвопролитията, които Енва и Дейкър сеят сред смъртните и да открие Роман. А Роман е в неизвестност за всички. Той е пленник на безмилостния Подземен бог, който използва журналистическите му умения за пропаганда сред смъртните. Паметта на Роман е заличена и Айрис вече не е част нито от мислите му, нито от живота му. Въпреки всичко той продължава да пази надежда, че някой ден спомените му ще се върнат отново и ще успее да сглоби своята история. Ненадейно през вратата на гардероба му прошумолява лист хартия, на който са изписани мистериозни думи от тайнствен непознат, които изведнъж започват… да придобиват смисъл. През това време войната става все по-застрашителна и ожесточена. Макар и смъртните да разбират, че са жертва на безскрупулните богове, се оказват безсилни да спрат наближаващата разруха. Дейкър стремглаво настъпва с армията си към Оут, но не подозира, че в сенките на града се крие богиня, готова за отмъщение.
Най-добър янг адълт роман:
Heartstopper: Volume Five („Сърцебиене – том 5“) от Алис Осман
Поредицата Heartstopper на Алис Осман се превърна в мултимедийна институция за разказване на истории, а адаптацията на Netflix донесе ново поколение фенове на оригиналната поредица от романи. Том пети продължава сагата от срещи на Ник и Чарли. Дали фактът, че през следващата година Ник заминава да следва в университет, ще промени всичко? Как ще се отрази това на взаимоотношенията им? Предстои да разберем.
Най-добра нехудожествена литература:
The Anxious Generation: How the Great Rewiring of Childhood Caused an Epidemic of Mental Illness от Джонатан Хайд
Goodreads я нарича „може би е най-обсъжданата книга за годината“, защото в нея Джонатан Хайд предоставя внимателно проучена оценка на психичното здраве на подрастващите през 21 век. Тъжната диагноза: Появата на „телефонното детство“ по същество пренарежда самото изживяване на израстването. Добрата новина: Хайд има някои конкретни предложения за родители, училища, технологични компании и правителства.
Най-добра автобиография:
The Third Gilmore Girl от Кели Бишоп
Актрисата Кели Бишоп е автор на едни от най-търсените мемоари за годината, в които ни представя откровен разказ за един забележителен живот в Холивуд, на Бродуей и различните моменти между тях. Родена за разказвач на истории, Бишоп представя времето си в телевизионния сериал „Момичетата Гилмор“, както и някои невероятни преживявания извън екрана, разказани със стил и хумор.
Най-добра история/биография:
The Bookshop: A History of the American Bookstore от Еван Фрис
Евън Фрис се впуска дълбоко в историята на американската книжарница, за да осветли силата на тези незаменими литературни институции. Той дава убедителен аргумент, че книжарниците подхранват и създават местни общности, всяка от които се разклонява в нашата култура, дискурс и обществена политика. Освен това котките обичат книжарниците – и винаги са прави за всичко.
Избраните книги може да откриете и в Ozone.bg