fb
Книги и киноНовиниПо света

„Опенхаймер“ спечели 7 статуетки Оскар

2 мин.
Снимка: AFP

„Опенхаймер“ обра 7 статуетки Оскар, включително за най-добър филм и най-добър режисьор, увенчавайки една триумфална година за режисьора Кристофър Нолан. Филмът е адаптация по книгата на Кай Бърд и Мартин Шервин „Опенхаймер. Американският Прометей“ (изд. „Сиела“, преводач Деян Кючуков).

Майсторската драма на Нолан за бащата на атомната бомба, половината от феномена „Барбенхаймер“ от миналото лято, спечели също актьорски награди – за главната роля на Килиан Мърфи и поддържаща за Робърт Дауни Джуниър. Британско-американският режисьор Нолан каза, че филмът като форма на изкуство все още може да са развива.

„Опенхаймер“ беше номиниран за 13 награди, но със седем статуетки през нощта той все още е един от най-награждаваните филми в историята на Оскар. Филмът, наречен от Нолан „най-важният човек, живял някога“, също грабна награди за монтаж, операторско майсторство и оригинална музика.

„Направихме филм за човека, създал атомната бомба. И за добро или за лошо, ние всички живеем в света на Опенхаймер, така че наистина бих искал да посветя това на миротворците навсякъде“, каза Мърфи, докато приемаше своето награда.

Ема Стоун спечели награда за най-добра актриса за дръзкото си изпълнение в сюрреалистичния, в стил Франкенщайн „Клети създания“, който взе още три други награди. Стоун изпревари Лили Гладстон, която имаше шанс да стане първият индианец, спечелил Оскар за ролята си в криминалната сага на Мартин Скорсезе по едноименния роман „Убийците на цветната луна“.

Обединеното кралство спечели първия си Оскар за най-добър международен филм с драмата в Аушвиц „The Zone of Interest“ (базирана на The Zone of Interest от Мартин Еймис), която също спечели наградата за най-добър звук.

Някои от номинираните носеха значки, призоваващи за прекратяване на войната между Израел и Хамас в ивицата Газа, докато спорадични протести избухнаха около периметъра за сигурност на събитието. Имаше и препратки към войната в Украйна със статуетка за най-добър документален филм за „20 дни в Мариупол“ и почит към руския опозиционер Алексей Навални, обект на миналогодишния документален филм, спечелил Оскар.

Прочети още:

Прочети Оскарите: 7 литературни връзки зад номинациите през 2024


Потърсете „Опенхаймер. Американският Прометей“, „Убийците на цветната луна“ и други вълнуващи книги в Ozone.bg.