Установен е 9-процентов скок в четенето на книги според проучване на Националната библиотека на Полша за 2023 г., цитирано то Publishing Perspectives. Според данните около 43% от анкетираните поляци са заявили, че ще прочетат поне една книга през 2023 г., което е с 9% повече в сравнение с отговорите, отчетени през 2022 г. Данните, събрани от държавната полска национална библиотека за годишния ѝ доклад, сочат, че през 2023 г. в Полша ще бъде регистрирано най-силното ниво на четене на книги сред анкетираните от около 10 години насам.
Текстът от доклада гласи: “През 2023 г. 43% от анкетираните заявяват, че са прочели поне една книга през 12-те месеца, предхождащи проучването. Това е значително повече, отколкото през предходните години – с изключение на 2020 г., този показател остава на по-ниско ниво през почти цялото десетилетие. Това увеличение е особено видимо, ако се вземат предвид резултатите от измерванията, проведени от Националната библиотека през 2021 и 2022 г.“
Според резултатите от новопубликуваното проучване, през изминалата година най-популярните жанрове сред полските читатели си остават криминалните романи и трилърите, като 28% от читателите в страната са заявили, че ги предпочитат, както и романтичната и еротичната литература с дял от 22%.
След тях се подреждат биографиите и нехудожествената историческа литература със 17%, следвани от литературата за самопомощ с цели 16%, според данните публикувани от Националната библиотека.
По отношение на форматите, печатните книги продължават да доминират на полския пазар – 98% от местните респонденти са заявили, че са чели печатни книги през миналата година, а 7% отбелязват, че са чели изцяло печатни книги или в комбинация с други формати.
Авторите на доклада отбелязват, че „пазаруването на книги продължава да е популярно сред читателите, независимо от техния пол. Хората на възраст между 25 и 39 години купуват книги малко по-често от средния читател, докато представителите на по-старите поколения и тийнейджърите ги купуват по-рядко. Най-голям брой купувачи на книги има сред мъжете, които четат книги и живеят в градове с население над 500 000 души – цели 65% от общия брой.“
Резултатите от проучването сочат, че хората, които обичат да четат много, са особено запалени по купуването на книги, тъй като 57% от тях са си купували книгите, които са прочели през 2023 г.
Данните, събрани от Националната библиотека, показват, че през 2019 г. около 40% от анкетираните са заявили, че са купили книгите, които са прочели през годината (вместо да ги заемат от библиотека), като през 2022 г. този дял спада на 36%. Оттогава насам обаче продажбите на книги в Полша са се увеличили и през 2023 г. 48% от анкетираните са заявили, че заглавията, които са прочели през тази година, са били закупени.
Това е съпроводено с намаляване на броя на анкетираните, които посочват обществените библиотеки като основен източник на книгите, които четат – от 18% през 2019 г. до 14% през миналата година, показват данните на Националната библиотека.
В дигитални формати
Миколай Малачински, съосновател и главен изпълнителен директор на базираната в Познан абонаментна услуга за електронни и аудиокниги Legimi, споделя пред Publishing Perspectives, че издателската индустрия в Полша се надява правителството да реши да въведе нулева ставка на данъка върху добавената стойност (ДДС) за продажбите на книги, електронни книги и новинарски медии.
„Браншът определено очаква с нетърпение въвеждането на нулев процент ДДС“, казва Малачински. „Този вид стимул би могъл да допринесе за значително подобряване на рентабилността на целия сектор, след като през последните няколко години индустрията се сблъсква с високата инфлация, увеличени разходи за работна ръка и спад в покупателната способност на потребителите.“
Понастоящем ставките на ДДС в страната са 5% за книги, електронни книги и продукти на местни и регионални печатни издания, докато за националните вестници и списания се прилага ставка в размер на 8%.
Малачински отбелязва, че подкрепата за обществените библиотеки и снабдяването им с необходимия софтуер, както и решенията за доставка на съдържание са сред приоритетите на индустрията.
„Считаме, че ролята на библиотеките е важна за изграждането на модерно и добре информирано гражданско общество. В същото време си сътрудничим със създателите и доставчиците на съдържание, както и с издателите, в разработването на най-продуктивните бизнес модели, с надеждата за взаимноизгодна ситуация. Ефектът от тези дейности позволява на Legimi да продължи да увеличава потребителската си база.“
Прочети още:
Бразилия насърчава четенето с партньорства с мобилни оператори
Пиратството ощетява 28% от книжния пазар в Италия