Дата/час
22/12/2023
18:00 - 19:30
Място
НБУ В ЦЕНТЪРа
ул. „Георги С. Раковски“ 191 Б
София
Категория
Представяне на книгите „Стани огледало“, „Рубаи“, „Мевляна Джеляледдин Руми“ и „Руми – Мост към душата“, посветени на Мевляна Джеляледдин Руми.
Събитието е с участието на Малина Кулова, Мариела Миленкова и Радослав Гърманлиев.
„Стани огледало“. Прекрасна книга, изработена с много любов. Включва в себе си подбрани поеми и истории за живота на великия поет-мистик Мевляна Джелаледдин Руми. Едно нектарно вдъхновение, с което можем да се потопим в необятния океан от любов, наречен Мевляна Руми. Този океан, който повече от 800 години докосва със своите капчици сърцата на милиони хора по света.
„Рубаи“. Любовта е радостта на живота. Живот, изпълнен с любов, израства в светлина и наслада. Влюбеното сърце е топла скъпоценност с качество на мекота. Сладостта и сиянието на такова съществуване притеглят към себе си сърца, копнеещи да се разгърнат. Това общуване е сладката игра на живота. Сърце, изпълнено с божествена любов, излива себе си в ожаднелите за божественост сърца. Няма по-чудна и изненадваща магия на земята от това приключение. Скитал се през безброй измерения, човек попада на тази пътека и се изгубва завинаги. Няма нищо ясно, нищо не е обяснено, само тази любов. Интелектът се бори за разбиране, опитва се да „хване юздите“, но открива, че е в безтегловност. Ненадейно го спохожда мечтаното освобождение – от самия него.
„Мевляна Джеляледдин Руми“. Въпреки изминалите повече от осемстотин години от смъртта на Мевляна, неговите творби все още носят своята свежест и силно въздействие.
„Руми – Мост към душата“. Мястото на Руми в историята на религиите е като мост между вероизповеданията. В потвърждение на това ще припомним добре известната история на неговото погребение през 1273 г., на което присъствали представители на всички религии – мюсюлмани, християни, евреи, будисти, индуси. Попитани за тяхното признание към Руми, те отговорили: „Той ни прави да бъдем по-дълбоки, независимо от религията, която изповядваме“. Руми живее в сърцето, в същността (той би го нарекъл приятелство) на импулса ни да възхваляваме, да боготворим, да изследваме мистерията на единението. Дори неговото име Руми – е еднозначно на „мост“ 1.
Но срещата на Руми с Шамс Табриз е ключът към неговата всеобхватност. Шамс действал отвъд форма и доктрина. Веднъж казал, че ако Кааба внезапно изчезне от света, ще видим как всеки човек се кланя (пет пъти на ден) на всеки друг човек. С други думи, ако иконите на религиите изчезнат, ние ще останем с излъчването на човека, всеки почитащ другия със същата слава. Приятелство. Намасте.