Повече от 120 заглавия ще провокират българските деца да изберат своята любима детско-юношеска книга в четвъртото издание на националната награда “Бисерче вълшебно”. Проектът, чийто патрон е президентът Росен Плевнелиев, цели да запознае децата с модерната художествена литература, издавана на български език, и да насърчи четенето сред подрастващите.
Организатор на наградата е фондация “Детски книги” и се провежда с подкрепата на Министерство на образованието и науката и сайта за книги и четене “Аз чета”. Проектът е подкрепен и от Столична програма “Култура” на Столична община за 2016 г.
Гласуването на сайта www.biserche.com стартира във вторник, 9-и февруари, и ще продължи до 17-и април 2016 г. Тази година вотът ще бъде официално открит в Попово, един от най-активните градове от предходните издания на наградата. По време на откриването екипът на фондация “Детски книги” предвижда среща с номинираните заглавия за най-малките читатели в града и дискусия за ползите от четенето с по-големите ученици. Валентина Стоева и Лора Филипова ще вземат участие и в кръгла маса за детското четене, организирана от ОУ “Любен Каравелов” – Попово, с учители, библиотекари, родители и представители на различни институции.
“Избрахме да открием линиите за гласуване в Попово, защото бяхме силно впечатлени от добрата работа на училищната библиотека. Заедно с читалищната библиотека, детските градини и учителите в града, успяха да ангажират вниманието на над 50% от учениците, които гласуваха за любима книга в предходното издание. Смятаме, че това е успешен пример за ролята на училищните библиотеки в насърчаването на четенето и се надяваме той да стимулира и останалите училищни библиотеки да бъдат активни” – сподели Валентина Стоева, председател на фондация “Детски книги”.
Възможност да бъде част от журито на наградата „Бисерче вълшебно“ има всяко дете на възраст от 6 до 15 години включително, което гласува онлайн за своята любима книга на сайта на инициативата – www.biserche.com. Вотът за любима книга може да донесе на децата книжни комплекти, осигурени от партньорите. По традиция организаторите раздават и специални награди, които обявяват към края на гласуването. За втора година ще бъде възможно и колективно гласуване в помощ на учителите и библиотекарите, които също могат да съдействат на своите ученици да гласуват за любимата си книга.
Впечатляващ е броят на номинираните заглавия – 117 в трите възрастови категории през 2016 г. По условие книгите са издадени през предходната календарна година и не присъстват в задължителните списъци по литература в училище. В категория „Откриватели“ (6-8 г.) за вота на най-малките, които сега откриват света на книгите, се състезават 33 книги. От категория „Мечтатели“ (9-11 г.) – всички, които вече могат сами да пътуват из света на фантазията и книжните приключения, ще могат да избират сред 31 заглавия. При най-големите и тренирани читатели – „Майстори“ (12-15 г.) – за вота ще се борят цели 53 заглавия.
За втора поредна година в наградата има и специална категория „Иноватори”, в която гласуването е пожелателно. Номинираните в нея заглавия са интерактивни и мултимедийни книги, издадени у нас през 2015 г. Тук номинираните заглавия са 7, докато миналата година бяха само 3.
От всички номинирани издания тази година, книгите на българските автори също са с рекорден брой – общо 32 във възрастовите категории и допълнителната “Иноватори”. Всички те ще бъдат изпратени в най-голямата детско-юношеска библиотека в света – Internationale Jugendbibliothek в Мюнхен, за да се състезават за място в престижния каталог White Ravens. Тази инициатива бе възобновена през 2015 г. от фондация “Детски книги” след повече от 10 години прекъсване. В резултат на това в каталога за миналата година бяха селектирани две български книги сред всички отличени 200 заглавия на съвременната детска литература от цял свят.
Преди началото на гласуването, от края на 2015 г., стартира и посланическа кампания „Активните бисерчета”. Тя цели да провокира младите хора от 6 до 18 години да станат активни посланици и участници в популяризирането на единствената българска книжна награда, чието жури са самите деца. В рамките на „Активните бисерчета” децата могат да покажат, че са лидери на мнение сред връстниците си, като ги призоват да четат и да гласуват за любима книга. Те могат да разгърнат своите творчески идеи и да съдействат за популяризирането на новите книги и четенето за удоволствие.
В активния период на гласуването като съпътстващи събития ще бъдат организирани срещи с читатели в училища, библиотеки и читалища в София и в страната за разясняване целите на наградата, механизмите за гласуване и запознаване с номинираните заглавия.
Много допълнителни помощни материали за учители и библиотекари вече могат да бъдат открити на www.biserche.com. На сайта може да откриете още подробности за наградата „Бисерче вълшебно“ 2016 и правилата за участие.
За “Бисерче вълшебно”
Наградата за най-добра детска книга “Бисерче вълшебно” се организира от фондация “Детски книги” и от 2014 г. се провежда под патронажа на г-н Росен Плевнелиев, Президент на Република България и с подкрепата на Министерство на образованието и науката и сайта “Аз чета”. Проектът е финансиран от Столична програма „Култура” на Столична община за 2016 г.
Партньори на инициативата са още: Национален център за книгата при НДК, Асоциация “Българска книга”, Българска библиотечно-информационна асоциация, фондация “Глобални библиотеки-България”, Национална мрежа за децата, Асоциация “Родители”, Национално сдружение на общините в Република България, Център за приобщаващо образование, Информационен портал за неправителствените организации в България, Столична библиотека, Сдружение за градски читални, Сдружение “Всичко за книгите”, DigitalKidZ, “Младият Пловдив чете”, “Забавното четене”, Читалище.то, “Читатели четат поезия”.
Медийни партньори на “Бисерче вълшебно” 2016 са: “Детски Дневник”, Аз-детето, Тийнпроблем, Peika.bg, Дневникът на мама, радио “Фемили”, Детски календар “Занимавки”, сайт “Данибон”, форум “Цитаделата”, както и блоговете “Книгозавър”, “Четецът”, “Алиса в чизми”, “Ana’s handbag”, “Книжен Петър”.
Номинираните заглавия могат да бъдат открити при партньорите на кампанията Store.bg, “Ориндж център”, книжарници “Хермес”, “Сиела”, “ФЮТ”, книжарница “Жар птица” – Варна и в книжарниците в страната.
По време на кампанията за наградата през 2015 г. се включиха близо 4000 участници от цялата страна. Право на участие имат всички деца на възраст от 6 до 15 години. Вотът е разпределен в три възрастови категории: „Откриватели“ (6-8 г.), „Мечтатели“ (9-11 г.) или „Майстори“ (12-15 г.). Номинациите за наградата се правят от издателите на база издадените книги през предходната календарна година, които не присъстват в задължителната учебна литература.