fb
БългарияНовини

Георги Господинов получи наградата „Христо Г. Данов“ за цялостен принос

5 мин.
Снимка: Министерство на културата

Георги Господинов получи голямата награда за цялостен принос в националната книжовна култура „Христо Г. Данов”. Отличието му беше връчено на официална церемония в Стария град на Пловдив от министъра на културата Кръстю Кръстев.

„Точно в Пловдив съм получавал едни от най-важните признания за труда си, който винаги съм разглеждал като общо дело с моите колеги. И ето, че днес на мен се пада честта да връча Голямата награда за цялостен принос в националната книжовна култура на името на една от най-ерудираните ни и емблематични личности, очертала посоките ни на развитие с възрожденски ентусиазъм по пътя към нашата си, българската съвременност“, посочи министърът на културата. Той допълни, че написаното от настоящия лауреат на Голямата награда „Христо Г. Данов“ отдавна пътува по света на всевъзможни езици; печели му престижни отличия и, освен, че умело води разказа пред света за това кои сме ние, какво ни вълнува, накъде отиваме, какви бихме искали да бъдем, успява да го направи така, че да ни насърчи да се гордеем със себе си, да се опитаме да бъдем своята по-добра версия.

„Дължим много на пишещите хора и на всички, ангажирани в процеса на издаване и популяризиране на книгите. Те са нашето минало, настояще и бъдеще, събрано между кориците на „тук“ и „сега“. Нашето постоянно търсено бягство и убежище във времето“, категоричен бе министър Кръстев.

„За мен е чест да връча Голямата награда за цялостен принос в националната книжовна култура „Христо Г. Данов“ на писателя, който заедно с преводача Анджела Родел спечели Международната награда „Букър” – Георги Господинов!“, обяви министър Кръстев.

„Напоследък ми се случи да се вълнувам много и вълнението сега е голямо. Ще Ви кажа защо – първо, разбира се, беше заради онази награда, но после се случи нещо по-хубаво – върнах се тук и видях нещо, което не очаквах да видя – колко много хора са развълнувани от литература и от книга и това вълнение отекна по света“, каза Георги Господинов при получаването на голямата награда. „Големите вестници по света пишеха за това българско вълнение и то е нещо, което ми се ще да е така – някакъв поврат, нова крачка към нещо, което литературата може най-добре – да създава общество, защото „общество“ идва от общуване. Литературата прави това общуване възможно“, сподели още авторът на „Времеубежище“ (изд. „Жанет 45). Той благодари на пловдивските си издатели, на писателите от неговото поколение, защото са правили литература заедно и са минали заедно през много трудности – когато не е имало книжарници, а писателите са сменяли имената си, за да звучат по-интересно.

„Българският писател се държа достойно в голямата си част и това е важното“, подчерта Господинов. Повтори думите си от Лондон – че всичко, което е написал, е с тридесетте български букви, които е научил на шест години. „Ще ми се тази награда да даде кураж на пишещите в България, особено на младите пишещи. Искам да кажа на тези, които все още не са спечелили награда „Христо Г. Данов“ – тези неща ви правят по-силни. Кой беше казал – което не ме убива, ме прави по-силен. Бих перифразирал – което не ме убива, ме прави писател“, развесели публиката Георги Господинов и завърши с думите си по случай тазгодишния 24 май – „Честит език, честито чудо на езика!“.

Журито с председател зам.-министъра на културата Виктор Стоянов и състав: Пламен Панов, зам.-кмет с ресор „Култура“ на Община Пловдив, д.н. Силва Хачерян, директор на дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ в Министерство на културата, Антон Баев, доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, проф. д.н. Магдалена Костова – Панайотова, проф. д-р Людмил Димитров, д-р Анжела Димчева и Регина Далкалъчева, заседава непосредствено преди връчването на наградите.

В категория „Българско издателство“ журито отличи издателство „Фама“.

Награда в категория „Автор на българска художествена литература“ бе присъдена на Николай Терзийски, автор на книгата „Звезди под клепачите“ на издателство „Жанет 45“.

Отличието „Христо Г. Данов“ за „Преводач на художествена литература“ спечели Кирил Кадийски, за превод на книгата „Ад“, автор Данте Алигиери, издава „Колибри“.

В категория „Автор в областта на хуманитаристиката“ бе отличена проф. Боянка Арнаудова, автор на книгата „Златният век на българската опера“ на издателство „Лист“.

Наградата за „Автор на издание за деца“ бе за Юлия Спиридонова, автор на книгата „Сянката на Щуреца“, издателска къща „Кръгозор“, а в категория „Художник или дизайн и оформление на книга“ статуетката отиде при Тоня Горанова, художник на книгата „Роди се Младенец“ от Тоня Горанова, издателство „Колибри“.

„Христо Г. Данов“ за „Библиотечно дело“ получи Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ – Сливен.

Призьорите получиха диплом, малка пластика „Бухал“, дело на Диана-Мария Райнова, и парична награда, а на номинираните – диплом.

Прочетете още:

Абсолютен триумф за Георги Господинов: „Времеубежище“ взе Mеждународния „Букър“

15 цитата от „Времеубежище“ на Георги Господинов

Николай Терзийски: Сбогуването, което ни среща

Юлия Спиридонова: Приказките са компасът, който те води във вярната посока