„Комуникация с деца пациенти и техните семейства“, първото по рода си ръководство в България, което има за цел да помогне на медицинските специалисти да общуват по-добре с педиатрични пациенти и техните близки, беше представено официално в София. Ръководството е разработено от Тексаската детска болница, водеща детска болница в САЩ. Девет години след публикуването му то се появява и в адаптиран за българските читатели вид благодарение на фондация „Даная“. „Комуникация с деца пациенти и техните семейства“ е с тираж от 1500 екземпляра. Те ще се предоставят безплатно на медицински специалисти, лечебни заведения, образователни институции и неправителствени и други организации, ангажирани с подобряването на комуникацията в системата на българското здравеопазване.
Основна цел зад създаването на тази книга е тя да бъде от полза на медицинските специалисти в комуникацията с деца пациенти и техните семейства, особено в трудни ситуации, като им помогне да сведат недоразуменията до минимум, да намалят тревожността и дискомфорта на пациентите, да подкрепят децата и техните семейства в усилията им да се справят с лоши новини и несигурност и да подобрят степента на придържане на пациентите към плановете за лечение, казва Марк А. Уолъс, президент и главен изпълнителен директор на Тексаската детска болница в периода 1989 – 2024 г. Ръководството ще помогне на здравните специалисти да демонстрират съпричастност и емпатия, както и да повишат удовлетвореността на пациентите от получените грижи. Нашата цел [в Тексаската детска болница] е да предлагаме изключително грижовно обслужване на пациентите и техните семейства, така че те да бъдат възможно най-доволни. Умелата комуникация с пациентите стои в основата както на този приоритет на нашата организация, така и на предоставянето на безопасни, ефективни и състрадателни грижи за пациентите.
Ръководството включва 32 глави, разпределени в четири тематични раздела: „Принципи и основи на комуникацията“, „Гледни точки“, „Съобщаване и обсъждане на лоши новини“ и „Други специфични ситуации“.
Сред темите, които авторите разглеждат, са изграждане на доверие и усещане за сигурност у децата пациенти и техните близки, комуникация според възрастта на пациента и проблеми в развитието, етични съображения във връзка с комуникацията със или относно дете, съобщаване на трудни новини по подкрепящ начин, информиране на педиатричния пациент и неговите родители за диагностицирано хронично или животозастрашаващо заболяване, комуникацията като инструмент за повишаване степента на придържане към предписанията на лекаря от страна на пациента, разкриване на информация за неблагоприятно събитие, комуникация в условията на културни различия между лекаря, от една страна, и детето пациент и неговите родители, от друга, информирано съгласие и др.
Лечението не се свежда само до медицински процедури, а включва и подкрепата и разбирането, което пациентите и техните семейства получават, отбелязва екипът на фондация „Даная“. В рамките на този процес лекарите и пациентите не са противници, а съотборници, обединени в стремежа си към пълно възстановяване. Дори най-доброто лечение може да остане неразбрано или да бъде отхвърлено, ако не е подкрепено с уважение, емпатия и загриженост. А това може да навреди както на пациентите и близките им, така и на самите медицински специалисти вследствие на разрушеното доверие между двете страни и съпътстващото го психично и емоционално натоварване. За нас това ръководство не е просто инструмент за ефективна работа с пациенти в най-различни условия, а ресурс, който помага на медиците да изграждат пълноценни връзки с пациентите и да им предоставят цялостна грижа.
Българското издание е плод на усилията на екип от 10 специалисти в своята област, който в продължение на няколко месеца работи безвъзмездно по този проект. Това са Даниел Пенев – отговорен редактор, Доц. д-р Рада Маркова – консултант, преводачите Десислава Бошнакова, Диана Кулчицкая, Мария Димитрова, Савина Данаилова, Лариса Савова, коректор Ива Колева и дизайнерите Йоанна Кютинска-Стефанова и Мария Камбурова.
Комуникация с деца пациенти и техните семейства“ насочва вниманието на медицинските специалисти към разнообразни комуникационни похвати, често срещани проблеми в комуникацията с педиатрични пациенти и семействата им и начините за решаване на комуникационни кризи в ежедневната практика, пише доц. д-р Рада Маркова, педиатър и детски пулмолог, ръководител на Първа детска консултативна клиника – София. Ако ръководството успее да допринесе дори само за минимално подобряване на уменията за комуникация на медицинските специалисти в България и да ги улесни в конкретни работни ситуации, то ще е изпълнило своята мисия.
Желаещите да получат книгата трябва да попълнят тази онлайн форма.
При въпроси или нужда от допълнителна информация можете да се свържете с фондация „Даная“ на имейл адрес [email protected].
СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, единствената специализирана детска болница в България, е основен партньор на фондация „Даная“ в усилията за въвеждане и прилагане на стандартите и практиките, представени в ръководството.
УМБАЛ „Света Анна“ – София е партньор на фондация „Даная“ в усилията за утвърждаване на добрите практики в грижата за деца, представени в ръководството.