Норвежкият писател и драматург Юн Фосе e носителят на Нобелова награда за литература за 2023 г., обявиха от Шведската академия в Стокхолм. Наградата му се присъжда „за неговите новаторски пиеси и проза, които дават глас на неизразимото“.
Писателят е роден на 29 септември 1959 г. в Хаугесунд, Норвегия. През 2022 г. книгата му A New Name: Septology VI-VII влиза в краткия списък на Международния „Букър“.
През 2021 г. на български е издадена книгата му „Трилогия“ (изд. „Лист“). На български романът е преведен от Стела Джелепова. В нея младите Ашле и Алида напускат родния край, за да търсят своето място в света. Скитат се бездомни и изгубени из сивотата на стария Берген. Жертват съвестта си заради любовта и трябва да се изправят пред последиците от деянията си. Юн Фосе изгражда историята на Ашле и Алида в три кратки романа – „Бдение“, „Бленуванията на Улав“ и „Отмала“. Разказът преминава през поколения и векове, изпълнен с драматизъм – любов, смърт и убийство, загубени завинаги деца и родители, жестокостта на хората с власт, но и тази, на която са способни „добрите хора“. Езикът на норвежките диалекти, едновременно напевен и суров, отпраща читателя към устната традиция, към ледените приказки, разказвани в дългите северни нощи на някой далечен фиорд.
Театралната публика също има досег със света на Юн Фосе. Преди години Петър Стойчев постави пиесата му „Зима“ в Бургаския театър с участието на Йосиф Сърчаджиев и Мария Топчева, после се появи още един спектакъл и толкова. А междувременно Фосе разпростря още повече влиянието си в световната култура – стана кавалер на Националния орден за заслуги на Франция (2007 г.), получи Международната Ибсенова награда (2010 г.), удостоиха го с приза на Нордическия съвет (2015 г.) и с Европейската награда за литература (2014 г.).
С днешна дата Юн Фосе е на 63 години и зад гърба му се изправя внушителна колона от написани книги – над 40 романа, разкази, поезия, есета, детски книги и 28 пиеси. Повечето му творби са преведени на над 30 езика.
Тази година престижната награда е придружена от чек за 11 милиона шведски крони (около 1 милион щатски долара).
Миналата година френската писателка Ани Ерно спечели наградата „за смелостта и клиничната прецизност, с които разкрива корените, отчужденията и колективните ограничения на личната памет“
Нобеловата награда за литература се присъжда всяка година от 1901 г. насам според завещанието на шведския индустриалец Алфрес Нобел на всеки автор, без оглед на националност, вероизповедание и други, който „създаде най-забележителния труд с висши идеали в областта на литературата“. Наградата се присъжда за цялостното творчество на автора, въпреки че понякога отделни произведения се цитират като особено забележителни. Решението за удостояване е на Шведската академия, която обявява името на лауреата в началото на октомври. Това е една от петте Нобелови награди, учредени със завещанието на Алфред Нобел през 1895 година.
Медалът за литература, дело на Ерик Линдберг, изобразява младеж под лаврово дърво, който слуша в захлас своята Муза и записва песента ѝ. Надписът гласи: Inventas vitam iuvat excoluisse per artes (откриването на изкуството подобрява човешкия живот), което пък идва от “Енеида” (на латински: inventas aut qui vitam excoluere per artes).
Нобеловата награда за литература е присъждана 119 пъти между 1901 и 2022 г. на 119 автори: 102 мъже и 17 жени. В четири случая наградата е поделена между двама, а в седем случая не е присъждана. Сред лауреатите са писатели на 25 различни езика. Най-младият лауреат е Ридиард Киплинг, който е на 41 години през 1907 г., когато е бил награден. Най-възрастният лауреат е Дорис Лесинг, която е на 88 години през 2007 г, когато получава отличието. Наградата е присъдена посмъртно само веднъж – на Ерик Аксел Карлфелд през 1931 година. Двама писатели са отказали наградата – Борис Пастернак, през 1958 г. (отначало я приема, но по-късно е принуден от властите на Съветския съюз да откаже наградата) и Жан-Пол Сартр през 1964 година.
През 2015 г. за първи път е присъдена награда на автор на нехудожествена литература – на Светлана Алексеевич.
Видео от церомонията, можете да видите тук.
Можете да поръчате книгата на Юн Фосе от Ozone.bg