Цялата истерия около “Мравин и планетата Гора” (изд. „Colibri“) от Великан Василева е като от мравката да правиш слон. Това ми напомни как преди години в Съединените щати са водили дело с искане за забрана на “Хензел и Гретел”, защото сюжетът на приказката е изключително жесток. Делото е изгубено и поколения наред сме израснали с историята за бабата, която угоява дечица, за да ги изяжда. Дали заради това сме станали каквито сме и сега ще се избием за това, че два лебеда се обичат? Едва ли!
Чудя се какви книжки са чели хората, които толкова много се страхуват от Мравин. Как всички приемаме в приказките да има убийства на зли баби (“Хензел и Гретел”), изкормен вълк (“Червената шапчица”), обсебване на чужд имот (“Бременските музиканти”), отравяне (“Снежанка”), рязане на крака (“Пепеляшка”) и какви ли не още ужасии, но когато става въпрос за любов сме особено мнителни. Какво не е наред, наистина?
В “Мравин и планетата Гора” има любов. Книгата не е за пола на животните, нито за цвета на очите им, а за любовта и подкрепата между тях. Никой не убива никого, а героите си помагат и се обичат. Темите далеч не се изчерпват с пола на пеперудата и нейната партньорка.
Ето няколко, за които вероятно не знаете и няма как да разберете, ако ви уплашат пеперудските прегръдки.
Мравин има дислексия. Смешните му грешки ни стават симпатични и ни показват света през неговите очи. И макар дислексиците да нямат проблем с говоренето, имат големи проблеми със самоувереността. Когато никой не им обясни, че имат различно възприятие на писмената реч, могат да прекарат години в самообвинения, себеотрицание и неразбиране защо не се справят така добре с писането и четенето. Често са обект на подигравки и тормоз в училище от други деца, на които не е разказвано за дислексията. Училищните травми оставят трайни белези. Мравин е добрият пример за това как можеш да бъдеш успешен и с дислексия.
По пътя си малкото мравче среща незряща къртица и опознава нейния чуден свят. Разбира, че липсата на зрение не е причина да не общуваме дори чрез писма. Единствено желанието е от значение. Разказвали ли сте на детето си за тактилното четене?
Засегната е и темата за експлоатацията на детския труд. Вие кога за последно говорихте с децата си за това? Казвали ли сте им, че да си българин е нещо повече от хорото в реката и че „в пакета“ влиза и закрила от българския закон? Както и че тежките условия на труд влияят пряко на здравето и продължителността на живот? Говорите ли с децата си, че е важно да отстояват себе си? Разказвате ли им, че е незаконно да се работи без почивка и че нещо зависи и от тях?
Не съм знаела, че най-голямата пеперуда достига размери на човешка длан или че мравките могат да носят товар 50 пъти над собственото си тегло. Научих от книгата “Мравин и планетата Гора”. Научих още много любопитни факти за животните.
Не изобилстват и книгите на български, в които се говори за осиновяването. Аз се сещам за 2, да има още 5, а по данни на Българската агенция за осиновени и осиновители само осиновените деца за последните 10 година в България са 5894. Онези, които са изгубили някого от семейството си, са много повече и те имат нужда от примери.
Замисляли ли сте се, че има и деца, за които двете майки не са пеперуди, а са тяхното реално семейство, или такива, които са с двама съвсем истински татковци и за тях също е важно да се припознаят в приказките? Независимо от наличието или липсата на права, ЛГБТИ семействата са факт и децата им са не по-малко българи или по-малко заслужаващи от другите деца.
Великан Василева е истински великан, за да успее да включи всички тези теми в една детска книжка и тя да бъде толкова увлекателна и красива. В нея има 46 пълноцветни картини, с които гората оживява. Та тя е като учебник! Учебник по добро. Учебник, от който имаме нужда най-вече ние възрастните.
Децата нямат проблем с книгата и те не виждат страшно в обичта на лебедите, проблемът е във възрастните. И както би възкликнал малкият принц – “Възрастните са много странни хора!”. Странни сме, да. Пречи ни любовта между два лебеда, а те са едно сред най-красивите и крехки създания на природата.
Мравунякът на Мравин е унищожен от големите хора. По ирония на съдбата същите тези големи сега се опитват да унищожат и книгата.
Прочетете книгата! Не оставяйте да ви я преразказват. Преразказите могат да бъдат опасни. Подписваме прочетени, а не преразказани неща. Важно е да постъпваме по същия начин и с четивата, по които формираме мнение, иначе рискуваме да преразказваме чужди мисли. Апелът ми не е да харесвате Мравин, а да прочетете за него. Не в интернет, а в книгата “Мравин и планетата Гора”, и след това да решите дали ще смачкате и него заедно с мравуняка.
Автор: Ивелина Паничарова
Ивелина Паничарова е учителка по испански, сугестопедагог, автор на сугестопедичен учебник за пилигрими, логопед и активен гражданин, както определя себе си. В свободното си време обича да пише, да чете и да ходи на театър.
Можете да поръчате тази книга и други ненамалени продукти от Ozone.bg с 5% отстъпка, като ползвате код azcheta21q1 при завършване на поръчката си. Вижте всички кодове за отстъпка за читателите на “Аз чета”.
Като става дума за приказки се сещам за „Приказки за приспиване на деца и събуждане на възрастни“. Да, коментираното тук четиво наистина е за събуждане на възрастни, но никак не е за приспиване на деца, отглеждани от баща и майка. Може би става за родител 1 или родител 2…
Та имало ужасии в класическите приказки. Ами, какво ужасно има, че злият вълк си получава заслуженото, а две злобни и завистливи сестрички са готови на всичко, дори да наранят себе си, за да удовлетворят егоизма си…
Боже, Ивелина, как само извъртате всичко! Явно Ви тресе токсичния либерализъм, който за жалост достигна и нас. Това ли учихте толкова години?..
„…Овладяваш наука,
лягаш с книга в ръце,
а в гърдите ти чука
неграмотно сърце…4