fb
@-книгиНовите книги на седмицатаСпециални

Новите книги на седмицата – 17 май 2020 г.

7 мин.

Веднъж в седмицата „Аз чета“ ви представя новите книги на пазара, подбрани от самите издателства. Следете нашия специален формат, но продължавайте да четете и ревютата, които правим всеки ден. Защото искаме да обичате книгите още повече!

„Аяхуаска – свещеният дар на слънцето“ от Петър Кралев

Издава: „Потайниче“
Дата на публикуване: 11 май 2020 г.
Дизайн на корицата: Христо Пацов

За книгата: …Бях дълбоко разтърсен от прозрението, че около нас съществува свят, за който нищо не знаем. Чувствах се изплашен и обнадежден от това, че съм намерил начин да проникна в едно невидимо – и красиво, и страшно! – измерение…

„Точната книжка: 0-3 месеца“ от Агнешка Старок

Издава: „Емас“
Дата на публикуване: 11 май 2020 г.
Превод: Милена Милева
Дизайн на корицата: Каролина Чихон-Видрих

За книгата: Точната книжка за дете на тази възраст е адаптирана към слабото му зрение, вземайки предвид и периферното зрение. Илюстрациите не трябва да бъдат с много детайли. Прекалено рано е също да се опознават предмети и животни. Дългогодишни психологически изследвания са доказали, че силният контур и контраст, бялото и черното, както и наситеночервеното и зеленото предизвикват у детето най-много емоции и удовлетворяват неговите зрителни потребности. Тази книжка се базира върху постиженията на световната наука в областта на психологията на развитието. Създадена е специално за деца на възраст 0-3 месеца и е съобразена с техните специфични потребности. Тази серия може да бъде ценен материал, подпомагащ развитието на познавателните способности на детето: забелязване, говорене и мислене. При избора на илюстрации и текстове са използвани важни разработки от областта на психологията на развитието, които са нейна научна основа.

„Библиотекарката от „Аушвиц“ от Антоние Атурбе

Издава: „Изток-Запад“
Дата на публикуване: 11 май 2020 г.
Превод: Мариана Китипова
Редакция: Вера Янчелова
Дизайн на корицата: Фиделия Косева

За книгата: Романът „Библиотекарката от „Аушвиц“ е вдъхновен от истинската история на Дита Полахова, четиринайсетгодишно чешко момиче, депортирано с родителите си в концентрационния лагер „Аушвиц“. Там учителят Фреди Хирш тайно е създал училище, което разполага с най-малката нелегална обществена библиотека, съществувала някога. Състои се от осем разнищени, прокъсани, осеяни с петна книги, но те са истинско съкровище на това място, където притежанието им се наказва със смърт. Малката библиотека е поверена на Дита, която се грижи за томчетата. Всеки следобед ги прибира в скривалището им и всяка сутрин ги изважда и ги разпределя между учителите. Сред целия ужас Дита не се предава, нито губи желанието си да живее и да чете въпреки газовите камери, въпреки нечовешките условия, глада, мръсотията и студа. Именно книгите стават нейният източник на сила. Защото дори в Лагера на смъртта да разгърнеш книга е като да се качиш на влак, с който да заминеш на невероятно приключение.

„Мир на кумирите ни“ от Георги Мишев

Издава: „Хермес“
Дата на публикуване: 12 май 2020 г.
Редакция: Валентин Георгиев
Дизайн на корицата: Георги Станков

За книгата: „Мир на кумирите ни“ събира истории, бележки и спомени от миналото наавтора, а сред страниците могат да бъдат открити имената на Радой Ралин, Блага Димитрова, Валери Петров, Джагаров, Хайтов, Гец, Константин Константинов, Марко Ганчев, Стефан Продев, Тодор Живков, Желю Желев и много други. Животът ни тече в блянове по нормално човешко общество, без кумири, попличности, вождове. Вожд на мегдана ни е Йоло Д. А в душите ни берат душа трите природни опори: Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София (мъдростта).Трийсет години след бедствието реалсоциализъм дочакахме „от всичко по малко“. Вместо модерна държава, изградихме неуютни селища, изоставихме плодородни полета, смерч отвея младите под чужди небеса. Страната е огромна канцелария за чиновническата класа. Обществото е в бара. Пием си коктейла пред барплота и с жест сочим чашата: От същото! От същото! От всичко! И по много… Ако може.

“Боб Хъни, който прави разни неща” от Шон Пен

Издава: „Locus publishing“
Дата на публикуване: 15 май 2020
Превод: Катя Христова
Редакция: Саша Александрова
Дизайн на корицата: Емил Марков

За книгата: Легендарният актьор и активист Шон Пен ни предлага хаплив и изпълнен с черен хумор роман за Боб Хъни − съвременен американски мъж, предприемач и, от време на време, наемен убиец. Боб Хъни среща трудности в общуването с хората, особено след развода си. Омръзнало му е отвсякъде да го заливат реклами и му е писнало от свят, в който дори оргазмът не е истински, докато не бъде споделен в Туитър. Образец за старомодния предприемачески дух на Америка, Боб продава септични резервоари на Свидетелите на Йехова и организира празнични фойерверки за чуждестранни диктатори. Освен това е наемен убиец и работи за тайна програма, ръководена от незнаен отдел на американското разузнаване, която елиминира стари и сакати хора, и всички онези, които изцеждат ресурсите на консуматорското общество. Когато любопитен журналист започва да задава неудобни въпроси, Боб се чуди дали му се предоставя възможност да завърже ново приятелство, или този тип ще е неговата гибел. В една Америка, изпълнена с предатели, страх от тероризъм и политика, потънала в калта, Боб решава, че е време за промяна − ако, разбира се, преди това не го разобличат алчните медии или не го убият мистериозните ръководители на Скотсдейлската програма.

„Възхвала на Ханс Аспергер“ от Златко Енев

Издава: „Колибри“
Дата на публикуване: 15 май 2020 г.
Дизайн на корицата: Дамян Дамянов

За книгата: Това е безспорно един от най-откровените, болезнени (но и в същото време ведри), смели, задълбочени, зрели, честни и човешки разкази за родителството, които съм чела. Казвам го без никакво преувеличение и патос. Най-общо това е историята на семейството на Златко Енев, писател и издател, живеещ от дълги години в Берлин, баща на две деца, с дъщеря аутист. Няма го така характерния героичен нюанс, нито отчаяние и самосъжаление заради тежката история. Има любов, топлота, мисъл, познания, откритост, благородство, аналитичност. Има и надежда, смирение, приемане. Има признати грешки, съвсем осъзнати и изказани, изговорени, но не за да предизвикат съчувствие или драматизъм, а за да дадат кураж и информация на хора, които преминават през това… Брилянтен език и писателски умения, увличащ и буквално грабващ разказ… И не, това не е просто разказ за аутизма, а и за любовта, самоприемането, приемането на другите, семейството, узряването, взаимността, отговорността, свободата. Разказ за живота.

„Вълшебната дума“ от У. Д. Ган

Издава: „Бард“
Дата на публикуване: 15 май 2020 г.
Превод: Милко Стоименов
Редакция: Мария Василева
Дизайн на корицата: „Мегахром“

За книгата: Декодиране на тайните за щастлив и успешен живот, скрити в Библията! Универсални принципи, кодирани в Библията, разкриват пътя към здраве, щастие и финансов просперитет! „Вълшебната дума“ е последната книга, написана от гуруто на финансовите пазари и икономическите прогнози Уилям Д. Ган. За разлика от други негови произведения, тя няма нищо общо нито с финансовите пазари, нито със загадъчните методи за инвестиране на своя автор. Тя е неговата лебедова песен, вдъхновяващ шедьовър, в който Ган търси мястото на човека във Вселената и декодира Библията, за да разкрие тайната на успешния и щастлив живот. Разшифрованите послания от Библията, изложени във „Вълшебната дума“, помагат на всеки от нас да разбере, да спазва и да прилага универсалните закони, закодирани в Библията. Така всеки ще може да събуди спящите си сили и способности и да поеме по пътя към здравето, щастието и успеха. Така, както е направил самият Ган, който се e радвал на отлично здраве и невероятен просперитет именно благодарение на вълшебната дума.

Ако искате да включим и ваша книга в седмичния ни подбор на нови заглавия, пишете ни на martina.lambova@gmail.com поне няколко дни преди излизането ѝ на пазара, следвайки ползвания в този материал формат.