Колко се четящите автсралийци и колко от тях искат да отделят още повече от времето си с книгите, представя проучване, направено от Асоциацията на австралийските издатели и Australia Reads. Pubishing Perspectives разгръща подробния доклад и обобщава данни, според които 49,8% от анкетираните се определят като нечетящи, а около 54,9% са посочили, че са чели през изминалата година и също така са заявили, че искат да четат повече. Половината от участниците споделят пред изследователите, че се занимават с четене като развлекателна дейност, а повече от 80% от тях признават, че продпочитат да гледат филми и телевизия. 17%, от тези, които са заявили, че четат, пък отбелязват, че това е хобито, на което отделят най-много време.
Асоциацията на австралийските издатели публикува проучване на BehaviorWorks Australia от университета Монаш, което се определя като първия толкова подробен поглед върху четенето в Австралия. Новото проучване е озаглавено „Разбиране на австралийските читатели: Поведенчески прозрения за любителското четене“.
Анна Бърки, която ръководи „Australia Reads“, е и ръководител на комуникациите в асоциацията на издателите. Тя съобщава пред медиите, че процентът на читателите в Австралия, които четат за развлечение, намалява, като все повече хора казват, че трудно намират време да четат за развлечение – нещо, което, разбира се, се чува на много книжни пазари по света, дори сред професионалистите в областта на книгоиздаването.
Въпреки значителните ползи, които четенето носи на нас лично и на обществото, нивото на четене в Австралия изостава от международните стандарти. Това ново изследване дава ценни идеи за това как можем да подкрепим повече австралийци в четенето на повече книги по-често и да превърнем четенето в ежедневна част от натоварения им живот, споделя Бърки.
При разбивката на извадката от проучването според нивата на ангажираност или интерес, проучването установи:
- 22,4% – запалени читатели, наричани „всекидневни почитатели“
- 30,6% – ангажирани читатели, описани като „редовни, но заети“.
- 14.8% – амбивалентни читатели, които се възприемат като „несигурни изследователи“.
- 14,7% – амбициозни читатели, наричани „нетърпеливи, но борещи се с проблемите търсачи“
- 7,1% – отпаднали читател, на които е дадена обнадеждаващата характеристика на „забравени любители на книгите“
- 10,4% – незаинтересовани нечетящи, които са описани като „напълно откъснати“
Пълният доклад можете да намерите тук.
Материалът подготви Йоанна Живкова