С инвестиция от 1 млн. евро Spotify надгражда своята дейност в областта на аудиокнигите във Франция и Бенелюкс, за да открие нова производствена инициатива, пише Publishing perspectives. През октомври 2024 г. Spotify обяви пускането на аудиокниги във Франция, Белгия, Нидерландия и Люксембург, предлагайки на потребителите в тези области подхода „Аудиокниги в премиум“, който първо беше въведен в САЩ, Канада, Обединеното кралство, Ирландия, Австралия и Нова Зеландия.
Компанията вече обяви инвестиция в размер на 1 млн. евро (1,13 млн. щатски долара) за увеличаване на разпространението на аудиокниги на неанглоезични езици, като се започне с френски и нидерландски.
След стартирането във Франция и Бенелюкс през октомври миналата година компанията съобщава, че е отбелязала „средномесечен ръст от 12% на слушателите и часовете слушане“.
В публикуваните медийни съобщения на Spotify се посочва, че ръстът на слушателите на аудиокниги във Франция се характеризира с по-млада и по-разнообразна аудитория, като близо 60% от слушателите са на възраст между 18 и 34 години. Това, разбира се, е изключително привлекателно за издателите, много от които следят ръста на аудиокнигите на много пазари в света като все по-разумен залог за разширяване на потребителската база към по-млади клиенти.
За да продължим да изграждаме потребителска среда за аудиокниги, особено в страни, където пазарът на аудиокниги все още не е зрял, искаме да подкрепим разпространението им, пише екипът на Spotify. И това, разбира се, е намерението, което стои зад инвестицията в производството на аудиокниги на неанглоезични езици, като се започне с френски и нидерландски.
Компании като Audible и Storytel също могат да потвърдят, че инвестициите в аудиобиблиотеки на нови пазари на местен език могат да бъдат от решаващо значение, „особено на пазари, където аудиокнигите все още се развиват като формат“.
Нашата цел е да помогнем за създаването на дългосрочна стойност за издателската индустрия и да изградим нови потоци от приходи за партньорите. За да постигнем това, трябва да привлечем нова аудитория и същевременно да задържим съществуващите любители на книгите, а аудиокнигите могат да изиграят ключова роля за това. Но в основата на това трябва да са страхотните книги. Тъй като днес по-малко от 3% от френскоезичните книги се предлагат в аудиоформат, това е чудесна възможност да помогнем на издателите и авторите да намерят нови читатели, коментира Жереми Амселем, мениджър „Партньорства и лицензиране на аудиокниги“ в Spotify за Европа.
От платформата отбелязват, че съфинансираните от нея аудиокниги няма да бъдат ексклузивни и ще бъдат достъпни в Spotify, като притежателят на правата може да ги пусне и във всяка друга голяма платформа.
Високи производствени разходи, бавно приемане на пазара
В съобщението на Spotify не се премълчава, че „високите производствени разходи и бавното възприемане на пазара“ са част от причините, поради които аудиокнигите на неанглоезичен език не са толкова достъпни в региона, колкото е желателно.”
„Във Франция например има около 750 000 заглавия на френски език, но около 20 000 аудиокниги. В Нидерландия има приблизително 15 000 аудиокниги на нидерландски език от общо 209 000 физически каталога“, пише компанията.
Разказвачи и цифрово озвучаване
Що се отнася до въпроса за гласовете, които стоят зад аудиокнигите (понякога наричани разказвачи) спрямо автоматичното озвучаване, съобщението на Spotify дава увереност на тези, които озвучават аудиокниги, като казва, че компанията „вярва в силата на човешкия разказ и ще продължи да работи с партньорите и общността на разказвачите, за да предостави тези заглавия на феновете на френски и нидерландски език.”
Но в рамките на тази инвестиция ще предложим и дигитален гласов разказ, за да направим производството на аудиокниги по-рентабилно за онези партньори, които се нуждаят от по-ниска бариера за навлизане. За слушателите заглавията, разказвани от изкуствен интелект, ще бъдат ясно обозначени в описанието с това, че тази аудиокнига е разказана от цифров глас, допълва компанията.
По статията работи Йоанна Живкова