Броят на посещенията в обществените библиотеки в Обединеното кралство спадна със 159 милиона миналата година, заради принудително затворени клонове в цялата страна. Годишните данни от Chartered Institute of Public Finance and Accountancy (Cipfa) показват, че посещенията на физическите библиотеки са спаднали от 214,6 милиона на 59,7 милиона през годината до март 2021 г., спад от 72%, тъй като ограниченията на Covid-19 затварят клонове през по-голямата част от годината. Затварянето също доведе до значителен спад в броя на книгите, заети от читателите, като 72,9 милиона книги са раздадени от библиотеките миналата година, което е спад от 56% от 165,9 милиона през 2020 г., пише Guardian.
Не е изненадващо, че броят на електронните посещения нарасна с 18% до 154,7 милиона за периода – тъй като посетителите, които не могат да заемат физически книги от местния филиал, се обръщат към заемането на електронни книги.
„Ясно е, че физическите посещения намаляха поради ограниченията на Covid-19 и затварянето на библиотеки. Но макар този спад да е рязък, увеличението на цифровите посещения показва, че хората все още искат да използват библиотечни услуги. Библиотеките продължават да бъдат от значителна културна стойност за нашите общности“, каза главният изпълнителен директор на Cipfa Роб Уайтман. „Само времето ще покаже дали това скорошно преминаване към цифровото ще се окаже дългосрочен модел за нашето използване на библиотеки.“
Данните на Cipfa също така показват, че общият доход на библиотеките е намалял с близо 20 милиона британски лири до 56,6 милиона през последната финансова година, което е намаление с 25%. Числеността на библиотекарите остава почти без промяна, падайки с 85 през периода, но доброволците, които са имали важна роля в поддържането на някои библиотечни услуги в условията на правителствени съкращения – намаля „рязко“, каза Cipfa, което е с почти 50% по-малко спрямо предходната година до 25 709.
„Като се има предвид колко разтегнати бяха обществените услуги по време на пандемията, не е изненадващо да видим толкова рязък спад в приходите на библиотеките, посетителите и доброволния персонал“, каза Уайтман. „Струва си да се отбележи, че намалените нива на доходи, които сме виждали, са настъпили въпреки увеличаването на специфичното безвъзмездно финансиране. Без това допълнително финансиране от безвъзмездни средства бихме очаквали да видим линиите на доходите още по-ниски. Фискалната реалност, пред която са изправени библиотеките, е мрачна.”
В Cilip, британската библиотечна и информационна асоциация, главният изпълнителен директор Ник Пул нарече последните данни „отрезвяващи“, посочвайки ново изследване на университета в Стратклайд, което показва, че цифровите услуги не могат да заменят предимствата на физическите библиотечни услуги.
„Библиотеките свършиха работа, променяща живота на своите общности по време на пандемията“, каза Пул. „Местните хора продължават да се нуждаят и искат качествени местни библиотечни услуги и това продължава да бъде законово задължение за съветите. Отделът за цифрови технологии, култура, медии и спорт даде да се разбере, че съветите не могат да използват прекъсването на Covid като претекст за съкращения на услугите и че доброволците не трябва да се използват за заместване на платен професионален персонал.“
Изобел Хънтър, главен изпълнителен директор на благотворителната организация Libraries Connected, отбеляза, че „правителството не е разрешило на библиотеките да отворят напълно до април 2021 г., което е след този период на проучване, но оттогава картината се е променила драстично“. Собствените проучвания на благотворителната организация показват, че заемането на физически книги се е върнало до около 84% от нивата преди Covid до декември 2021 г., въпреки че цифровите и аудио заемания остават високи, което „носи свои собствени предизвикателства пред бюджетите на библиотеките“.
Хънтър добави: „Пандемията също така ясно показа, че разнообразните нужди на местните хора не могат да бъдат задоволени само с цифрови услуги. Настоящият натиск върху местните власти и доходите на домакинствата означава, че библиотеките ще се нуждаят от още повече подкрепа, за да продължат да правят иновации за своите общности онлайн и лично.”