Фоайето на Ректората на Софийския университет се превърна в сцена за изложбата и арт инсталацията „Литературата не е музей“ – инициатива на Факултета по славянски филологии, насочена към необходимостта от актуализация на учебното съдържание по литература в българските училища. Медиен партньор на събитието е „Аз чета“.

В изложбата участват едни от най-значимите съвременни български писатели: Георги Господинов, Теодора Димова, Амелия Личева, Здравка Евтимова, Деян Енев, Михаил Вешим, Мирела Иванова, Владимир Зарев, Кристин Димитрова, Надежда Радулова, Рене Карабаш и Аксиния Михайлова. Представени са откъси от техни произведения, придружени от размисли по темата „Литературата не е музей, защото…“.
Изложбата откри деканът на Факултета проф. дфн Амелия Личева, която подчерта, че преподаването на литература трябва да бъде съвременно, ангажиращо и свързано със света, в който живеят днешните деца, защото ги губим като читатели, особено в пети-седми клас.

Те в момента четат текстове, които със сигурност няма шанс не просто да ги мотивират да четат, няма как по никакъв начин да разпознаят себе си, каза проф. Личева и подчерта, че за да заобичаш литературата, тя трябва да те докосне по някакъв начин, и ти трябва да видиш в нея себе си, собствените си проблеми на своето време.
В рамките на събитието се състоя и официалната церемония по награждаването на победителите в първото издание на конкурса за филмово есе „Литература на лента“, организиран от Факултета по славянски филологии, по инициатива на магистърската програма „Литература, кино и визуална култура“, в партньорство с кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Голямата награда „Литература на лента“ – прожекция в конкурсната програма за късометражни филми на фестивала „Синелибри“ и акредитация за достъп до всички фестивални събития, получи филмът „Кръв от къртица“ с автор Милица Маркова, IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“ – Варна.
Акредитации за всички фестивални събития получиха „Сърцето на поета“ – автор Карина Драганова, Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография – София и „Дандадан – невероятно пътешествие из въображението на Юкинобу Татсу“ – автор Живко Зидаров, ЧСУ „Леонардо да Винчи“ – Добрич.
Наградите връчи доц. Огнян Ковачев, преподавател във Факултета по славянски филологии, който поздрави младежите за креативността и задълбочения прочит на литературните произведения.

Събитието продължи в двора пред Централната университетска библиотека, където бе представена двуметрова отворена книга – арт инсталация, която всеки посетител можеше да допише чрез QR код със свои идеи за бъдещето на обучението по литература. Ученици от столични училища допълниха страниците с любимите си заглавия и автори.
„През месец юни стартират работните групи по темата в Министерството на образованието и това е повод за обобщение на нагласите и предстоящата работа, както и мястото на академичната област в нея“, коментира проф. Амелия Личева, декан на Факултета по славянски филологии.
Според проучване, инициирано от Факултета по славянски филологии, над 45% от анкетираните са категорични, че литературното съдържание се нуждае от обновяване.
Проектът се реализира с подкрепата на Queen’s, които застават зад каузата за съвременно и ангажиращо образование.
Изложбата „Литературата не е музей“ може да бъде разгледана във фоайето на Ректората на Софийския университет до 16 юни 2025 г.