Спорът около тазгодишните номинации за Hugo Awards се заплита все повече. Двама автори, които бяха номинирани за наградите Hugo решиха да се оттеглят от надпреварата, съобщава сайтът io9.com. Марко Клос и Ани Белет бяха включени във фенските препоръчителни списъци “Sad Puppies” и “Rabid Puppies”, но пожелаха да бъдат премахнати от тях.
“Sad Puppies” и “Rabid Puppies” са списъци с произведения, достойни за номиниране в различните категории на наградите Hugo, които са съставени от блогърите от сайтовете Vox Day и Bradrtorgersen. Те обединяват по-консервативно настроените почитатели на научната фантастика, които успяха да се мобилизират и да прокарат своите кандидати сред номинираните за тази година.
Досега членовете на „WorldCon“ (World Science Fiction Convention) определяха чрез гласуване победителите в различните категории. За 2015 г. обаче бяха въвеждени промени в регламента и всеки, участвал в поне едно събитие на WorldCon, получава право да гласува.
Марко Клос, номиниран за романа си “Lines of Departure”, мотивира решението си така:
“Разбрах, че книгата ми “Lines of Departure” е една от номинираните в кампанията на Vox Day „Rabid Puppies“. И независимо от това кой друг е препоръчител романа за финалното гласуване, сигурно е, че присъствието на “Lines of Departure” сред номинираните се дължи на включването му в „Rabid Puppies“. Не мога с чиста съвест да приема номинация, която не се дължи единствено на качествата на работата ми, затова нямам друг избор, освен да се оттегля от надпреварата.”
Ани Белет, която бе номинирана в категорията къс разказ с „Goodnight, Stars“, заяви:
“Оттеглям се, защото ситуацията излиза извън контрол и се отдалечава твърде много от добрата научна фантастика. Моята история и аз сме въвлечени в игра на политическа народна топка, където аз съм едновременно и играч, и кълбото.
Цялата ми радост, която тази номинация можеше да ми донесе, е помрачена. Вече не става дума за празненство на доброто писане и аз не искам да бъда част от случващото се. Не съм топка. Не искам да бъда играч.”
Интересен е фактът, че редица от книгите, допуснати до финалното гласуване, са публикувани от Castalia House, издателство, управляваното от създателя на Vox Day Теодор Бийл.
Джордж Р. Р. Мартин също се включи в разискванията по казуса, като посвети няколко публикации в блога си по темата „Puppygate“ и изрази своята позиция.