На 23 април с екипа на„Аз чета“ и Буккросинг общността в България замисляме вълнуващо приключение – да превърнем поне за един ден обществените пространства в София и други градове в голяма открита библиотека! Планираме да оставим книгите на достъпни публични места, където могат лесно да бъдат намерени – паркове, градинки, телефонни будки, обществен транспорт и буккросинг зони. Буккросинг зоните са защитени места, където пътуващите книги могат да се приютят за по-дълго време. Това обикновено са кафенета, магазини, културни центрове и институции, места за срещи и културни събития. Ако желаете вашето заведение, място за срещи или културен център да стане дом за пътуващи книги, прочетете как можете да се включите!
Какво е необходимо за една Буккросинг зона?
За да създадете Буккросинг зона, е необходимо да сте собственик или да получите разрешение от собственик на кафене, магазин, културна институция, места за срещи и културни събития, детски центрове, работилнички и всякакви места, където книгите са добре дошли. Достатъчно е да имате пространство за една лавица или етажерка, и малко свободно време, за да регистрирате книгите. Наличието на безплатен интернет е преимущество, но не е задължително. Също така трябва да се чувствате комфортно с факта, че посетителите ще разглеждат и четат книгите.
Създаване на профил в Bookcrossing.com
Следващата стъпка е да създадете профил на вашата зона в Bookcrossing.com. Изберете потребителско име, чрез което потребителите да разпознават вашето място. Желателно е пред него да добавите съкращението OBCZ ( Official BookCrossing Zone, официална буккросинг зона). От този профил трябва да регистрирате всички книги, които се намират във вашата зона.
Разгласете за вашата Буккросинг зона!
- Пишете ни на имейл bookcrossing [at] azcheta.com, или на страницата на Буккросинг във Фейсбук, за да ви добавим в нашата карта на буккросинг зоните в България. Отбележете всички книги, които се намират във вашето място, като освободени (released) във вашата буккросинг зона. Така тя ще се появи на страницата „Ловувай“, която буккросърите във вашия град ще преглеждат.
- Пишете до поддръжката на сайта , за да включат зоната ви в голямата карта на буккросинг зоните. Идете на страницата „Ловувай“ и изберете една книга, която сте отбелязали като пусната там. Ще излезе списък с всички заглавия, които се намират във вашата зона. Копирайте адреса от полето на браузъра и го изпратете на поддръжката на сайта заедно с потребителското име, с което сте се регистрирали като собственик/управител на Буккросинг зоната. Ще получите симпатично малко лого до потребителското ви име и права за редактиране на адрес, снимки и други данни.
- Поддържайте зоната активна, като поне веднъж в месеца освобождавате книги . Разкажете на приятелите си! Много от тях вероятно притежават книги, които няма да четат повече, и биха ги подарили на вашата буккросинг библиотечка.
Очаквайте нашия списък с местата, на които ще освободим пътуващи книги по случай Световния ден на книгата! Защо и вашето да не бъде сред тях? :-))
Ако искате да бъдете доброволец, който да ни помогне тази кампания да се случи наистина по най-добрия начин, разгледайте каузата ни в TimeHeroes и ни пишете на bookcrossing(at)azcheta.com
Тук може да изтеглите и pdf файл, който да принтирате и да използвате за обозначаване на Вашата официалната буккросинг зона.
На снимката: Буккросинг зона в Centro Comercial Marineda City, Ла Коруня Испания. Източник – ©Nexart, flickr.com