fb
10, които...

5 най-важни съвета за продуктивността и живота, които научих от Тим Ферис

8 мин.

Още помня деня, в който затворих последната страница на „4-часовата работна седмица“ (изд. „Изток-Запад“) на Тим Ферис. Дотогава само бях чувала за хора, които работят, докато пътуват. Бях работила дистанционно за няколко симпатични предприемачи от САЩ, но дори не се бях замисляла, че аз също бих могла някой ден да наема хора на свободна практика.

Девет години по-късно седя на бюрото в домашния си офис. Току-що съм изпратила няколко оферти на потенциални клиенти и съм възложила задачите за следващата седмица на колегите, с които работя дистанционно… и сред тях има такива, които никога не съм виждала на живо.

През тези години живея и работя в България и успях да приложа на практика голяма част от принципите и съветите за продуктивност и интересен живот от „4-часовата работна седмица“. Повечето от тях са дори по-приложими днес, отколкото бяха, когато книгата излезе за първи път на български. Представям ви петте, които ми бяха най-полезни. Вижте как да ги изпробвате и вие.

 

1. Научете се да допускате мнения, различни от общоприетото

Цялата книга изобилства от примери за начини, по които можете да си създадете живот по своя мярка – да работите нещо приятно, без то да ви отнема много време, да пътувате, да се забавлявате. Голяма част от съветите на Ферис са необичайни и дори противоречат на общоприетата логика и здрав разум, в които повечето от нас, неговите читатели, сме възпитавани от малки. Затова и книгата трябва да се чете, възприема и прилага с отворено съзнание – което е полезно във всяка ситуация в живота.

 

 

 

2. Експериментирайте

Единственият начин да разберете дали нещо работи за вас е като го изпробвате. Тим Ферис е известен с това, че постоянно експериментира със себе си и с живота си: пътува до нови места, яде странни неща, опитва нови спортове и преживявания… Най-полезните и ценни експерименти са тези, при които си поставяме крайна цел (т.е., знаем как ще разберем дали тестът е бил успешен) и срок за постигането ѝ чрез нов, необичаен за нас подход.

Искаме например да не губим толкова време в проверяване на електронната си поща. Решаваме, че ще изключим известието за нови писма и ще я поглеждаме само три пъти дневно: в 12:00, 16:00 и 18:00 ч. Определяме си две седмици време за прилагане на експеримента. През първата продължаваме да проверяваме пощата си по обичайния начин – при всяко известие, – но записваме колко време ни е отнела обработката ѝ. През втората седмица прилагаме плана за проверка три пъти дневно и отново засичаме колко време сме отделили на електронната си поща през тези дни. Така в края на втората седмица ще знаем дали новият метод да обработваме входящата си поща ни пасва и ни е удобен и приятен. Също така ще имаме и данни, които показват обективно дали наистина пестим време, ако проверяваме пощата си по новия начин в сравнение с обичайния. (При мен се освободи около час и половина дневно!)

 

3. Не е нужно да вършите всичко

Ето я една от най-големите тайни на добрата продуктивност: няма как да свършите всичко. Продуктивните хора не са тези, които вършат най-много работа, а онези, които постигат оптимални резултати с възможно най-малко време, отделено за работа.

С годините свикнах да подхождам към всяка задача, като си задавам следните въпроси още преди да я започна:

1. Трябва ли да върша точно това в момента?
2. Трябва ли то да се прави изобщо?
3. Може ли да се автоматизира?
4. Мога ли да го делегирам?

По този начин съм сигурна, че винаги работя по най-важния в дадения момент ангажимент, както и че правя само нещата, които точно аз бих свършила най-добре.

 

4. Не разчитайте само на един източник на доходи

Тимъти Ферис (снимка: Robert Maxwell)

В „4-часовата работна седмица“ Ферис въвежда идеята за т.нар. „муза“ – малък и възможно най-автоматизиран бизнес, който да развиваме и ни носи средства, без да ни отнема много време. При достатъчно усилия и късмет нашата „муза“ може да стане основен източник на доходи.

След като стартирах първия си страничен бизнес, докато още работех на пълен работен ден (и ползвах вечерите на работните дни за моята „муза“), бързо усетих спокойствието, произтичащо от знанието, че дори и нещо да не е съвсем наред в работата, разполагам и с друг източник на  приходи. Оттогава никога не съм допускала средствата ми да идват от едно-единствено място. Дори и в периодите, през които съм развивала само един бизнес на пълен работен ден, съм внимавала да имам достатъчно много и различни клиенти, за да спазя това правило.

Съществуват много начини да се пробвате в създаването на „муза“. За начало направете списък на всичките си знания и умения и помислете как можете да изкарате пари с тях, дори и това да означава да работите по няколко часа дневно допълнително на свободна практика. След това си направете план за действие и опитайте. След като започнете първата си „муза“, ще дойдат и идеите и възможностите да я оптимизирате и автоматизирате, а защо не и да стартирате още няколко след време?

 

5. Времето е по-ценно от парите

Ако трябва да определя кой е най-важният урок, който си взех от книгата, той е, че всеки от нас разполага с един и същ брой часове в денонощието и не може да изкара или да си купи още – за разлика от парите.

Всъщност начин да си „купим“ време има – като платим на някого да свърши част от нашата работа. В книгата Ферис дава дори примери за хора, трудещи се за своите работодатели и възлагащи част от задачите си на подизпълнители. Този съвет е трудно осъществим на практика, поне у нас, но пък аз успешно си „купувам“ време по следните начини, напълно приложими и достъпни за почти всеки в България:

Снимка: (AT&T AUDIENCE Network)

  • Делегирам задачи в работата. Сега, когато работя за себе си и разполагам с необходимия бюджет, е най-лесно, но съм успявала да направя същото и когато съм била на трудов договор. Опитайте и вие: ако имате задача, която е досадна, но времеемка, изчислете дали не би било по-изгодно за фирмата, ако наеме друг човек да я върши вместо вас или ако шефът ви я възложи на друг ваш колега. Ако сте претоварени със задачи, едно изчисление на това колко по-продуктивни ще бъдете, ако работата ви се оптимизира, също би било убедителен аргумент. Имайте предвид обаче, че този съвет работи най-добре, когато предоставите на работодателя си не само информация за проблема, който имате, а и предложение за решението му и убедителни данни за подобрението, което ще постигнете в полза на цялата организация
  • Плащам на човек, който чисти дома ми вместо мен
  • Правя седмичните си покупки за домакинството изцяло онлайн. В повечето големи градове вече работят сайтове с асортимент на голяма верига за хранителни стоки и такива за дома, които спестяват много време от шофиране и обикаляне на рафтовете с пазарска количка
  • Пазарувам онлайн и на големите празници като Коледа или Нова година
  • Автоматизирала съм плащането на битовите си сметки. Така не се налага нито да отделям време за тях, нито да се тревожа дали съм платила навреме тока и дали този месец се е сбъднал един от големите ми страхове: забравила съм месечната такса на интернет доставчика и изведнъж принудително ще изляза офлайн.

 

Не е задължително да прилагаме всичко, което четем, но има книги, които могат да променят живота ни, ако го направим. „4-часовата работна седмица“ ме научи да работя и мисля по изцяло нов начин и съм убедена, че ако приложите дори и един от принципите в нея, и вие ще усетите положителния ѝ ефект.