Елементи от творчеството на Анджей Сташук и Кшищоф Варга, издавани у нас от „Парадокс“, ще бъдат разглеждани в предстоящата преводаческа работилница на доц. д-р Диляна Денчева за студентите-полонисти „Преводът – загадки, задачи, решения“.
Организатори на събитието с вход свободен са Факултетът по славянски филологии на Софийския университет и Полският институт в София. То ще се проведе в Полонистичен кабинет №149 в Ректората на Софийския университет между 16 и 19 ч. на 6 март.
Работилницата е посветена на теоретичните и практическите аспекти на превода, като граматични асиметрии, превод на многозначни думи, метафори и фразеологични изрази. Освен върху материал от творчеството на Сташук и Варга, ще бъдат дадени примери от книгите на Халина Пошвятовска, Юлиан Тувим и Магдалена Парис.
Доц. д-р Диляна Денчева е полонистка, езиковедка и преводачка на полска литература. Води занятия по практически полски език, практика на превода, граматика и стилистика на полския език в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор е на научни публикации в областта на езикознанието, в т.ч. монографията „Meтафора и преводимост. Подход на лингвиста“ (2015) и „Полско-български медицински речник“ (2015). В неин превод на български език излизат книгите „По пътя за Бабадаг“ и „Галицийски разкази“ на Анджей Сташук, „Надгробна мозайка“ и „Tалаш“ на Кшищоф Варга.
Снимка на публикацията: Иво Чупетловски, Полски институт в София