Спомняте ли си онова заглавие на Фройд „Отвъд принципа на удоволствието“? В студентските си години започнах да го чета заради тази пространствено подвеждаща частица „отвъд“. Водеше ме желанието да разбера какво е отвъд представимото и изпитваното като удоволствие. Фройд не отговори на очакванията ми, но отвори мислите и сетивата ми за това „отвъд“ като „навътре“ – в случващото се на клетъчно ниво и връзката му с несъзнаваното и нагоните на живот и смъртта.
Дългата ми асоциация е предизвикана от заглавието на новата книга на Александър Ненов „Да мечтаеш отвъд“ (изд. „Изток-Запад“). „Отвъд“ в сборника му с разкази е също поглед навътре, но и нагоре и отстрани към последиците от технологичното развитие.
На премиерата на книгата авторът подчертаваше научнофантастичното в разказите. Моят прочит е различен и по-скоро вижда историите като дистанцираност и пречупване на разбирането за научна фантастика. Вероятно защото и прясно-прясно четох сборника на Павел Вежинов „Над всичко“, вероятно защото не познавам предишните книги на Ненов и неговия предприемачески дух.
Сборникът съдържа 19 разказа – 19 истории, които играят с времето и пространството, разместват видимия свят, както се е установил, и се връщат към ролята на метафизичното и специалната сила на езика на метафоричното писане. Не бива да пропускаме ерудираността на автора, която действа като палимпсест, върху който се изгражда нова история. Пример са „Старецът и звездите“ (очевидно е към кое произведение рефлектира), „Чиновникът“, „Еклисиаст“, „Колективно несъзнавано“. Ще се изненадате от сюжетите. Актуални и въздействащи, те предлагат отговори на въпроси, зададени някъде другаде – за навиците ни в града, за клонирането на хора, дали измислената история влияе на реалните действия, какво бихте направили, ако имате устройство за промяна на хората или водите двойствен живот.
Александър Ненов експериментира с времето и пространството и едно от забележителните качества на сборника е опитът му да обърне гледната точка – обичайно в научната фантастика тя е откъм човека, технологията към Космоса, планетите, галактиките, водата и тяхното овладяване. В случая е откъм планетите, черните дупки към тях самите и съответно последиците им за Земята. За мен е неочаквана етична позиция, осъзната и заложена като подводен камък за вярващите в непрестанния технологичен напредък. Сред любимите ми разкази стана „Топки“ – дори на непозната планета човекът, въоръжен буквално с необозрима техника, пренася със себе си войнстващия си, убийствен нрав и желанието първо да унищожи. Просветление и надежда – абстракциите в основата на човешката цивилизация, трудно се откриват в тази книга.
Разказите се отличават с една забравена чистота – онази на детето, което иска да погледне света наобратно и в опакото му открива липси, отсъствие на дори обикновена човешка осъзнатост, общност, доброта. Отсъстват и онези големи цели за човечеството (да се измисли средство за летене или плаване под водата, да открием извънземен живот). Дали изчерпването им днес се вписва в научната фантастика?
Сборникът е концептуално и хомогенно подреден, точно както концептуално се заиграва с Бог, Дявола, Библията, класиците, философски термини. Началният разказ е „Преди Вселената“, а финалният „Мъглата“ – светлината, без която няма живот, и обозримите измерения на „мъглата”, в която живеем. Между тях е всичко видимо и невидимо. В средата е клонираният „Еклисиаст“ и от него следва пречупване в сюжетите. Добиват по-наситен метафизичен израз и с изобилие на метафори, заради което на места все по-слабо разбирах за какво се говори, например в „Баланс“. Ако авторът разработи по-отвлечените истории с повече конкретност, ми се струва, че ще постигне яснота на сюжета и посланието.
Накрая бих обобщила, че сборникът на Александър Ненов „Да мечтаеш отвъд“ вълнува, чете се ненаситно и е любознателен спътник между „две станции на метрото“.
Припомняме ви интервюто, което взехме от Александър Ненов и Благой Д. Иванов дни преди софийската обща премиера на сборниците им с разкази. Не пропускайте и ревюто на Диди за „Интернет безопасност“ и на Алекс за „Летящата планета“.
Можете да вземете тази книга с отстъпка от 10% от Ozone.bg и безплатна доставка, като ползвате код azcheta при завършване на поръчката си!