„Много трудно се пише за бащата. Бащите от онова време бяха отсъстващи бащи, но отсъстващите бащи на соца са отделна тема. Българският баща има особена емоционална немота. Върви трудно разговора с него, но с годините разбираш много неща и то особено когато ти се превръщаш в баща. Това, което ми помогна при общуването с него, беше последният месец, който прекарахме заедно. Когато болката е непомерна, не можете да си говорите много. Мисля си, че физическата болка е пратена да ни спаси от по-тежка метафизичната болка, която можем да усетим накрая”, каза писателят Георги Господинов по време на представянето на новата си книга „Градинарят и смъртта“ (изд. „Жанет 45”) в Созопол.
Новият роман на Георги Господинов идва четири години след „Времеубежище”, който му донесе наградата „Международен Букър“ през 2023-а, а първото официално представяне на „Градинарят и смъртта“ беше в рамките на празниците на изкуствата на „Аполония”.
„Героят на тази книга е баща ми. Баща ми си отиде рано сутринта, в 5:07. Обикновено хората си отиват рано сутринта. Това е един особен момент, в който тялото се предава. И през цялото време си гледаше часовника. Дали искаше да види кога ще си тръгне, или чакаше да настъпи сутринта. Аз само го държах за ръката. Казах на един приятел, че е хубаво да държим родителите си за ръцете, докато си отиват, но е хубаво и да ги пуснем после и да се върнем”, каза още Господинов.
Той обясни, че е написал книгата много бързо. „И това беше оздаривително за мен”.
По време на представянето стана ясно, че 92-ра страница е особена. И до настъпването ѝ книгата върви различно. „До нея отлагаме смъртта, а след това искаме да я поправим.”
Господинов е категоричен, че специалното на книгата е, че „това е историята на един обикновен човек – как се помиряваш със смъртта. Последният урок, който бащите предават, е нещо, на което никой не ни е учил – как се умира.”
По време на представянето Господинов спомена, че не планира още представяния на книгата и дори е отказал интервюта по темата. „Когато пишете или разказвате историята за смъртта на някого, вие я преживявате за втори път”, каза още той. „Тази книга няма нужда от нищо повече от това човек да седне и да я прочете сам. Това е книга за бащите ни. Това не е просто книга за моя баща”.
Целия разговор можете да гледате тук:
Прочети още:
Господинов е номиниран за поезия във Франция
„Всичките наши тела“ по Господинов донесе ИКАР за поддържаща мъжка роля
Стихосбирка на Господинов влезе в краткия списък за превод на френски
Индия посреща Георги Господинов на Джайпурския литературен фестивал
Литература на върха: Георги Господинов оглави класация на Forbes
Георги Господинов е първият носител на наградата „Константин Кацаров“
Георги Господинов взе голямата награда за цялостен принос на „Перото”
Георги Господинов получи наградата „Бокачо“ за литература
Song Shelter: Георги Господинов подбра плейлиста на „Времеубежище“
Абсолютен триумф за Георги Господинов: „Времеубежище“ взе Mеждународния „Букър“
15 цитата от „Времеубежище“ на Георги Господинов
Георги Господинов се нареди до Орхан Памук и Олга Токарчук в краткия списък за европейска награда
Манол Пейков: Изкуството и културата са меката сила на един народ
„Мистерията на българските гласове“ довела Анджела Родел в България
Можете да поръчате всички книги на Георги Господинов от Ozone.bg.