fb
БългарияНовини

Индия посреща Георги Господинов на Джайпурския литературен фестивал

3 мин.

Индия посреща Георги Господинов като гост на Джайпурския литературен фестивал, става ясно от обявената програма за 2024 г. Писателят ще се срещне с индийската публика на 4 февруари. Тогава е планиран разговор на Господинов с журналистката Нандини Наир, а повод е романът „Времеубежище“ („Time Shelter”).

В интеврю за Scroll, Господинов споделя, че е много развълнуван за предстоящото му участие в легендарния фестивал и очаква срещата да премине с много истории, смях, тъга и разговори с публиката. „Мисля, че ще намерим много общи неща”.

На въпрос дали се притеснява, че историите за фашизма и насилието в Европа могат да изглеждат непознати на индийците, Господинов обясни, че „чудото на литературата е именно в това, че историите от едно място и време могат да резонират с хора от друго място, които имат много различни преживявания. Бих искал моите романи да вълнуват и създават невидими общности от читатели. Литературата създава памет – дори да е памет за войни и нещастия, тази памет е важна. Литературата създава и емпатия. А човекът с памет и емпатия може да устои на всякакви лъжи и пропаганди. Ето защо литературата е важна от човешка и политическа гледна точка”.

Авторът признава, че „Времеубежище” е роман за бавно четене. „Не е за превъртане. Но вярвам, че бавното четене носи повече удоволствие и смисъл. Обичам да говоря с читателя, каня го да мисли с мен, да премине през книгата заедно с мен. Освен това вътре има толкова много истории, някои от които доста забавни”. На межународните си читатели, които искат да научат повече за страната и литературата ни, препоръчва да прочетат „писателя Георги Марков, който, уви, е по-известен като жертва на едно от най-бруталните политически убийства – случаят с т. нар. Български чадър, пробождане с отровен нож в центъра на Лондон, на моста Ватерло, през 1978 г. Забележителни са есетата му, писани в емиграция, както и кратките му романи от 60-те години, в които успява да заблуди цензурата в България и да извади наяве много неудобни неща за комунистическия режим. Бих препоръчал и Вера Мутафчиева, тя беше сериозен историк, специализирала в Османската империя и писала подривни, експериментални исторически романи, в които Изтокът и Западът се срещат по нестандартен начин и чрез неочаквани герои. Също и Йордан Радичков, майстор на притчата и абсурда, неподражаем изобретател на езика”.

Прочетете още:

Литература на върха: Георги Господинов оглави класация на Forbes

Георги Господинов е първият носител на наградата „Константин Кацаров“

Георги Господинов взе голямата награда за цялостен принос на „Перото”

Георги Господинов получи наградата „Бокачо“ за литература

Song Shelter: Георги Господинов подбра плейлиста на „Времеубежище“

Абсолютен триумф за Георги Господинов: „Времеубежище“ взе Mеждународния „Букър“

15 цитата от „Времеубежище“ на Георги Господинов

Георги Господинов се нареди до Орхан Памук и Олга Токарчук в краткия списък за европейска награда

Манол Пейков: Изкуството и културата са меката сила на един народ

„Мистерията на българските гласове“ довела Анджела Родел в България